Várhatóan nem mond le hivataláról, hanem csak fizetés nélküli szabadságot vesz majd ki Olli Rehn uniós gazdasági és pénzügyi biztos, ha február elején az európai liberálisok jelöltjévé válik - közölte kedden az MTI-vel egy brüsszeli forrás. A név nélkül nyilatkozó uniós tisztviselő felhívta a figyelmet, hogy a biztosokra vonatkozó szabályok szerint, ha az Európai Bizottság valamelyik tagja részt kíván venni az európai parlamenti (EP-) választás kampányában, akkor legkésőbb az utolsó strasbourgi plenáris ülés végétől kezdve, ez esetben április 17-től "fizetés nélküli választási szabadságra" kell mennie.
A Handelsblatt keddi száma még azt írta, hogy Rehn lemond posztjáról, és helyére várhatóan nem neveznek ki új biztost, hanem megbízzák a testület valamelyik tagját, hogy folytassa Olli Rehn munkáját. Ezt az értesülést pontosította a névtelenséget kérő brüsszeli forrás, aki szerint lényeges különbség a lemondás és a fizetés nélküli távollét között, hogy míg ha Rehn lemondana, a finn kormány új biztost jelölhetne a megüresedett biztosi posztra, ebben az esetben viszont Rehn feladatait távolléte alatt a bizottság valamelyik másik tagjára kell hogy átruházza José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Pár hónappal ezelőtt Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke felszólította Rehnt, hogy mondjon le, mert szerinte elhibázott az Európai Unió gazdaságpolitikája. A biztos egy nappal később jelezte, hogy nem távozik posztjáról. Azt viszont már tavaly bejelentette, hogy mindenképpen az Európai Parlamentben (EP) folytatja pályafutását, és az európai liberálisok (ALDE) listavezetője szeretne lenni a május 25-ei választáson.
A biztosokra vonatkozó magatartási kódexben egyébként az áll, hogy "ha választáson szándékoznak indulni, és aktív szerepet szándékoznak játszani a kampányban, akkor legalább a kampány alatt, és az aktív szerepvállalás egészének idején vissza kell vonulniuk a bizottság munkájától". A szabályok azt is előírják, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt a biztos nem használhatja a bizottság erőforrásait, eszközeit, embereit.
A Handelsblatt szerint Rehn áprilistól csak a kampányra koncentrál, és jó esélyekkel indul a listavezetői pozícióért, amelyet Guy Verhofstadt, az ALDE parlamenti frakciójának belga vezetője is meg akar szerezni. A döntést az ALDE február 1-jei brüsszeli kongresszusán hozzák meg.
A német lap szerint Olli Rehnt támogatja az észak-európai uniós tagállamokban működő liberális pártok többsége, és a német liberális párt (FDP) is, Guy Verhofstadt pedig csupán a Benelux-államokban szerzett támogatókat eddig. Azt egyelőre nem tudni, hogy az ALDE dél-európai tagszervezetei melyik jelölt mögé sorakoznak fel, de meglehet, hogy inkább Guy Verhofstadt felé hajlanak – írta a Handelsblatt.
A lap rámutatott, hogy a Verhofstadt az utóbbi években a dél-európaiak álláspontját képviselte a válságkezelésben, harcolt például a közös euróövezeti kötvény bevezetéséért, Olli Rehnt viszont a szigorú takarékoskodást sürgető német irányvonal képviselőjeként tartják számon.
Az ALDE 85 fős frakciójával a harmadik legnagyobb politikai erő az EP-ben a konzervatív néppárt és a szocialisták mögött. Olli Rehn 2004 óta dolgozik az Európai Bizottságban, 2010-ig bővítési biztos volt, és azóta irányítja a gazdasági és pénzügyi területet.