A világ egyik legismertebb indexszolgáltatójának számító MSCI február közepén jelentette be, hogy milyen részvények kerülnek be, illetve ki az MSCI Global Standard indexekből. A magyar piac szempontjából jó hír, hogy nem kerül ki egy részvény sem a kosárból, igaz, vissza sem kerül más papír. Annak ellenére, hogy nem lesz ilyen változás, Magyarország súlya változhat a számításaink szerint.
Mivel a magyar részvénypiac gyengén szerepelt az elmúlt hónapok során, így a súlyunk csökkenhet, továbbá a teljes MSCI feltörekvő piaci index mérete növekedhetett a rendelkezésünkre álló adatok szerint.
Nehéz ugyanakkor pontosan megmondani, hogy 1-1 részvény esetében mekkora hatása lehet a súly változásának, hiszen tudnunk kellene pontosan, hogy mégis mennyien súlyozzák az alapjaikat az MSCI indexeknek megfelelően.
Ha azzal a feltételezéssel élünk, hogy nagyjából 200 milliárd dollárnyi (MSCI alapokban nagyjából 100 milliárd dollár lehet, plusz a Bloomberg adatai alapján mintegy 100 milliárd dollárnyi alapot kezelhetnek MSCI indexek alapján) tőke lehet ezekben az alapokban, akkor már könnyebben tudunk számolni. Igaz, ezek a számok is csak megközelítő értékek.
Számításaink szerint mindhárom részvény (OTP, Mol, Richter) esetében eladói nyomással szembesülhetünk:
Érdemes kiemelni azonban, hogy azzal számoltunk, hogy az OTP esetében a MSCI által számított közkézhányad 0,75-ről 0,7-re csökken. Azért éltünk ezzel a feltételezéssel, mivel a novemberi MSCI átsúlyozás után pár nappal jelentette be az MNV, hogy 5 százalék fölé emelkedett a részesedése az OTP-ben. Az MNV-t stratégiai befektetőként kezeltük. Ha azonban nem csökken 0,7-re az érték, akkor "csupán" 800 ezer darab OTP-t adhatnak az indexkövető alapok, ami a napi átlagforgalom 70 százaléka megközelítőleg.
Továbbá fontos azt is hangsúlyozni, hogy lehetnek olyan alapkezelők, akik már korábban elkezdtek átsúlyozni, így a becsléseinket érdemes fenntartásokkal kezelni. Ráadásul, ha Magyarország súlya nem akkora mértékben süllyed, ahogyan számoltuk, akkor jóval kisebb lehet a hatás.
Az alapkezelőknek február 28-án, piaczáráskor kellene elvileg átsúlyozniuk a porfólióikat, hiszen március 3-tól már az új súlyok lesznek érvényben.
Nagy hatása volt korábban az átsúlyozásoknak
Az elmúlt években komoly izgalmakat okozott a magyar piacon az MSCI index által bejelentett átsúlyozások, ugyanis 2012 novemberében a Richter került ki az MSCI Global Standard indexekből, majd egy évvel később sikerült a gyógyszergyártónak visszakerülnie az indexekbe. Tavaly novemberben azonban a Magyar Telekom kiesett az indexekből.