A 50,6 százalék körül alakuló államháztartási kiadást szeretné 45 százalék alá csökkenteni a kormány. A mostani GDP-szinttel számolva ez egy 1700 milliárd forintos megszorítást jelent. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint ezt piacbarát módszerekkel hajtaná végre a kormány. Adóemelés tehát szóba sem jöhet, csak a kiadások lefaragása. Ezzel még önmagában nem is lenne baj, hiszen a Világbank adatai szerint bőven meghaladjuk az uniós átlagot, sőt a régióban is vezetők vagyunk.
Érdemes részenként is megvizsgálni, hogy mire is megy el ez a pénz. Ezek az ábrák ugyan a hatékonyságot nem mutatják, de az látszik, hogy az egyes területeken mennyivel költünk többet vagy kevesebbet, mint a többi régiós ország.
Oktatásra például egyáltalán nem költünk sokat: a fejlett eurózónától elég messze vagyunk, de még csak az uniós átlagot sem érjük el. A szomszédainkhoz képest viszont nem állunk rosszul, Románia mellett megelőzzük Csehországot és Szlovákiát is. A hatékonyságon viszont érdemes lenne javítanunk, mert a nemzetközi felmérésekben folyamatosan romlik a hazai diákok eredménye.
Az egészségügy reformját is évek óta ígérgeti a kormány. A számok alapján az látszik, hogy nem költünk túl sokat itt sem, hiszen nálunk olcsóbb egészségügyük csak a románoknak és a cseheknek van. Az európai átlag pedig közel két százalékponttal magasabb.
A harmadik terület, ahol még nagy összegek mehetnek el, a szociális kiadások. De itt sem lehet kijelenteni, hogy annyira sokat költene a magyar állam. A régióban ugyan vannak országok, ahol alacsonyabb ez az érték, de messze elmaradunk az európai átlagtól.
Egyik fontos területre sem költünk túl sokat, mégis elmegy a pénz. Ez valószínűleg ezért lehet, mert maguk az állami szervezetek a túl költségesek.
A bürokrácia hatékonysága és mérete nem megfelelő, mondja Barcza György. A Századvég Gazdaságkutató vezetőelemzője szerint lenne mit tennie ezen a területen a kormánynak. Barcza optimista, szerinte a várt kiadáscsökkenés a növekedésből is elérhető.
Az azonban nem látszik, hogy bármilyen előrelépés lenne – tudtuk meg kormányzati körökből. A minisztériumokon belül is évek óta dolgoznak a kiadások lefaragásán, de nagyobb érdeklődés az elmúlt időszakban sem mutatkozott a terület iránt.