Vágólapra másolva!
Olyan hirtelen és erőteljes lett az őszi korrekció utáni felpattanás az amerikai piacokon, hogy december elejére szinte elfogyott a tér a tovább rövid távú emelkedés előtt. A hosszú távú trend továbbra is masszív, de újból szaporodnak a pihenőre utaló jelek, ami akár oldalazásban, akár újabb átmeneti visszaesésben is testet ölthet.
Vágólapra másolva!

Idén mintha korábban jött volna a Mikulás az amerikai piacokon, az október-novemberben kibontakozott nagy menetelés legalábbis akár a közmondásos "Mikulás-ralinak” is beillene. Nem biztos persze, hogy a menetelésnek az elmúlt napok bizonytalankodásaival vége is, de a technikai kép alapján ismét pihenő jöhet az S&P500 indexben.

A heti grafikonon az elmúlt napokban felállított újabb csúcsokkal ismét "kikandikált” az index a hosszú távú trendcsatornából. Az újabb csúcsot ráadásul negatív divergencia kísérte az MACD és különösen az RSI indexben. Ezzel együtt az MACD indikátor vételi jelzést is adott az őszi villámkorrekció után, bár amíg magasabb csúcsot nem alakít ki az indikátor, a divergencia érvényes.

S&P 500 heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Sűrűbbnek tűnnek a negatív jelek ugyanakkor a napi grafikonon. Az index ugyan kilépett a csatornából, de közben az MACD és az RSI indikátor is egyértelmű eladási jelzést adott, ami akár a gyors felhúzás végét is jelezheti. Vagy akár újabb kis lejtmenetet is előkészíthet, de ezt megjósolni természetesen felelőtlenség lenne.

Ha a piac visszaigazolja a jelzéseket, akkor sem biztos, hogy drámai esés jön. A napi grafikon alapján első körben a valamivel 2000 pont alatt mozgó 50 napos mozgóátlag, de leginkább az 1940 pont környékén található 200 napos mozgóátlag nyújthat támaszt. A hosszú távú trendcsatorna alsó széle ugyanakkor 1800 pontnál található, azaz a trend törése nélkül is "beleférne” akár 10 százalék körüli visszaesés is közép távon.

S&P 500 napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Némi adalék a kis- és közepes kapitalizációjú cégeket tömörítő Russell 2000 index folytatódó gyengélkedése is. Miközben a nagy cégek (azaz az S&P500) újabb csúcsokat ütnek, a Russell épp hogy kikászálódott a 200 napos mozgóátlaga alól, és az egy éve építgetett sáv tetejéig sem tudott elkúszni. Az elmúlt hetekben ráadásul itt is negatív divergenciát láthatunk, így könnyen lehet, hogy hamar vissza is esik a neves mozgóátlagok alá az index. A Russell többéves felülteljesítés után egyébként láthatóan alulteljesíti az S&P500 indexet, és jelenleg is csak a 2014 eleji szinteken mozog.

Russell 2000 napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A heti grafikonon is kirajzolódik ez a gyengeség, az index idei oldalazását mind az MACD, mind pedig az RSI indikátorban látható negatív trend kísérte. Ez a tartós negatív divergencia – mivel a heti grafikonon, és közel egy év alatt rajzolódott ki – akár hosszabb távú trendfordulót is előre vetíthet, de jósolgatni ezen a téren sem lenne még szerencsés. Az MACD ráadásul újabb vételi jelzést adott, bár hasonló jelzései voltak már idén, de oldalazó piacon ezek kevésbé robosztusak ennél az indikátornál.

Russell 2000 heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Fontos kiemelni, hogy a negatív jelek ellenére a hosszú távú emelkedő trend még sem került veszélybe az amerikai piacokon, így ha jön is esés, az maximum ennek átmeneti korrekciója lesz. Erős emelkedő trendekben ráadásul a korrekciók akár oldalazásban is testet ölthetnek, nem törvényszerű a meredek lejtmenet. Ha beindul az esés, akkor viszont a kockázatkedvelő spekulánsok számára teremthet egy-két izgalmas lehetőséget.

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről