Stabil és erős a gazdasági növekedés, működik a magyar modell, az IMF is elismeri a magyar gazdaság eddigi eredményeit – csak néhány címrészlet a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapjáról, de hiába a pozitív adatok, hiába teljesítünk sokkal jobban, ebbe még nem fér bele az általános forgalmi adó csökkentése.
Ezzel szemben Romániában Victor Ponta kormányfő gazdaságélénkítő módosításokat tartalmazó új adótörvényt szorgalmaz: az áfacsökkentéssel a 2012-es választásokon győztes (időközben felbomlott) Szociálliberális Szövetség utolsó még beváltatlan választási ígérete is teljesül. A szomszédos országban – a 2016-os választások évében – a jelenlegi 24-ről 20 százalékra csökkentenék az áfát.
A világon Magyarországon a legmagasabb az áfa mértéke: a 2012-ben 25-ről 27 százalékra emelt magyar áfa a vonatkozó rangsorban két százalékponttal előzi meg Horvátországot, Dániát, Svédországot és Norvégiát. A V4-ek közül Csehországban 21, Szlovákiában 20, Lengyelországban 23 százalék a legmagasabb kulcs, míg a szomszédos országok közül Romániában 24, Ukrajnában 20, Ausztriában 20, Szlovéniában 22, Horvátországban 25, Szerbiában 20 százalék az áfa legmagasabb kulcsa.
Magyarországon jelenleg három áfakulcs van érvényben: 5, 18 és 27 százalékos – a kedvezményes kulcsok hatálya alá jellemzően gyógyszerek, könyvek, hús- és tejtermékek, valamint szolgáltatások tartoznak, ezekről bővebben a NAV oldalán tájékozódhat. Korábban Matolcsy György még nemzetgazdasági miniszterként szeretett volna egy újabb áfakulcsot is, a 35 százalékos luxusáfát, azonban az Európai Unió maximum három kulcsot engedélyez. A jelenlegi jegybankelnök egy 2012-es cikkben pedig már arról írt, hogy „jobb volna öt kulcs – 5, 15, 20, 25, 30 százalékkal –, de az unió még nem engedi”. Egyes közgazdászok szerint viszont az egységes (alacsony) áfa a legjobb, mert az torzítja a gazdaságot a legkevésbé.
Matolcsy György 2011 szeptemberében, a 750 milliárd forintos kiigazítás bejelentésekor azt mondta, hogy a 2 százalékpontos áfaemeléssel 150 milliárd forintos többletbevételre számítanak 2012-ben.
Az Állami Számvevőszék jelentése alapján a költségvetésnek 2012-ben 2747 milliárd forintos bevétele származott az áfából, ez pedig 500 milliárddal több, mint egy évvel korábban. 2011-ben a várakozásoknál kevesebb adó folyt be. Az elmaradást elsősorban az Európai Unió Bíróságának ítélete miatti általános forgalmiadó-kiutalás (250 milliárd forint) okozta, olvasható az ÁSZ jelentésében. A költségvetési törvény szerint 2015-ben 3172 milliárd forint az előirányzat.
Ha teljesül a 2015-ös előirányzat, akkor hat év alatt több mint ezer milliárd forinttal nő a költségvetés éves áfabevétele. Megkérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy nincs-e napirenden az áfa csökkentése, illetve azt is, mi szükséges ahhoz, hogy csökkenhessen az áfa.
„A kormány adópolitikájának fókuszában az élőmunka-terhek csökkentése áll, melynek érdekében az adóztatás súlypontját a jövedelmeket terhelő adók felől fokozatosan a fogyasztási-forgalmi-környezetvédelmi típusú adók felé helyezte át, mely hozzájárult hazánk versenyképességének növekedéséhez” – válaszolta az Origónak az NGM. Azt írták, hogy „az áfa kulcsának csökkentése a költségvetésre jelentős azonnali negatív hatással bírna”.
Az NGM szerint csak az alapvető élelmiszerek áfakulcsának 5 százalékra való csökkentése akár jóval 100 milliárd forint feletti éves áfabevétel-kiesést eredményezhet, ráadásul a minisztérium múltbeli tapasztalatokra hivatkozva azt is írta, hogy ez sem feltétlenül vezetne a fogyasztói árak érzékelhető csökkenéséhez. A minisztérium hozzátette, hogy tavaly éves átlagban 0,4 százalékkal csökkentek az élelmiszerárak, tehát az áfa csökkentése nélkül is megvalósulhat az árcsökkentés.
„Mindezek fényében az áfa csökkentésére legfeljebb célzottan, leginkább a gazdaság kifehérítésének, a feketekereskedelem visszaszorításának érdekében nyílhat lehetőség, és azokban a szegmensekben, amelyek nem okoznak költségvetési bevételkiesést” – olvasható az NGM válaszában. A minisztérium példát is említ: a sertésszektorban 2014. január 1-jén, a szarvasmarhafélék, juh és kecske termékpályák esetén pedig 2015. január 1-jén csökkent az áfa 27 százalékról 5 százalékra. Az NGM szerint ennek érezhető fehérítő hatása van, miközben nem terheli a költségvetést.