Trösztellenes eljárást indított a Gazprom orosz földgázipari állami óriásvállalat ellen az Európai Bizottság április 22-én, szerdán, mert úgy ítéli meg, hogy a cég visszaél piaci erőfölényével, 8 tagállamban felosztotta a piacot, és tisztességtelen árakat határozott meg- jelentette be Margrethe Vestager, a brüsszeli testület versenyjogi biztosa az egyik népszerű mikroblog oldalon.
Az eljárás nem lephette meg az orosz óriáscéget, ahogy az Origo is megírta, brüsszeli források már napokkal ezelőtt kiszivárogtatták, hogy ez várható. Akkor a sajtóértesüléseket a Gazprom nem akarta kommentálni.
Az eljárás megindulására már reagált az orosz cég, úgy látják, a Bizottság érvei megalapozatlanok. A közlemény szerint a Gazprom szigorúan betratja a nemzetközi jogszabályokat és azoknak az országoknak a törvényeit is, amelyekben üzletel. A Gazprom szerint üzleti tevékenysége az unió piacán, beleértve az árképzési gyakorlatát, tökéletesen megfelel a más gáztermelők és exportőrök által alkalmazott normáknak.
Az orosz gázipari cég arra is felhívja a figyelmet, hogy az eljárás megindulása még nem jelenti azt, hogy valóban megsértették volna az unió jogszabályait.
A Gazprom elvárja, hogy a trösztellenes eljárásban a cég nemzetközi és EU-s törvények által garantált jogai érvényesüljenek. A Gazprom emlékeztet arra, hogy a céget az unió fennhatóságán kívül alapították, és hogy az orosz törvények különleges, társadalmilag jelentős funkciókkal ruházzák fel, státusát tekintve pedig stratégiai jelentőségű állami vállalkozás.
A most megindult eljárásban Brüsszel bírságot vethet ki a Gazpromra, és kényszerítheti, hogy átláthatóbbá tegye üzletpolitikáját Európában. A vevő országok arra is nagyobb mozgásteret kaphatnak, hogy továbbadják az orosz gázt, például Ukrajnának.
Jelenleg Európa a Gazprom legnagyobb és legjövedelmezőbb piaca: a cég bevételeinek fele innen származik. Oroszország próbál kelet felé orientálódni, 2014-ben írtak alá egy 30 éves gázszállítási szerződést Kínával. De abból az üzlet még évekig nem fog bevételeket termelni, ráadásul szakértők szerint Peking jóval kevesebbet fog fizetni a gázért, mint az európai vevők.