Budapestet tegnap érte el a Kínából begyűrűző pánikhangulat, ami a világ tőzsdéit múlt hét csütörtök óta nyomasztja. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX tegnap délutánra már nem volt messze a hét százalékos mínusztól sem, a MOL-részvényekért majdnem nyolc százalékkal adtak kevesebbet, mint múlt hét szerdán, az OTP kis híján hét százalékos mínuszt hozott össze, a Richter hat, a Magyar Telekom négy százalékot bukott. A reggeli nyitás óta viszont elkezdett felfelé kapaszkodni a magyar értéktőzsde. A BUX 3,5 százalékpontot korrigált.
"Az olajszektor hanyatlása, ami betesz a MOL-nak, míg a bankszektor az elmúlt időszakban sem volt Európa kedvence, főleg az orosz érdekeltséggel rendelkező pénzintézetek szenvednek leginkább" - világít rá Sarkadi-Szabó Kornél, a Shark Vision ügyvezetője. Ezek az események nincsenek összefüggésben a Kínában történtekkel, így senkinek sem javasolja a szakmeber, hogy szabaduljon a papírjaitól.
Mind az OTP, mind a Richter tőkeerős vállalatok, míg a Magyar Telekom már kieste magát."
Ilyen mamut gazdaság gyengélkedését mégsem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen tegnap mind az amerikai-, mind az európai tőzsdéket megrengette, mivel mindkét kontinens gazdasága ezer szállal kötődik az ázsiai országhoz.
Az amerikai- és az európai értéktőzsdékkel ellentétben a kínait nem a kereslet és a kínálat találkozásának volumene határozza meg, hanem a kínai jegybank és helyi tőzsdefelügylet póráza."
- magyarázza a különbséget Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője. A szakértő kifejti, hogy a kínai vezetés mesterségesen turbózta fel saját gazdaságát, boldog-boldogtalant arra buzdított, hogy kínai részvényeket vásároljon. A legfélelmetesebb az, hogy a tőzsde megrenccsenését is belekalkulálták. Arra számítottak, ha megindul a lejtmenet, majd a kínai vezetés meg is tudja állítani azt.
A kínai központi bank az elmúlt órákban újabb korrekciót hajtott végre, hogy a napok óta tartó tőzsde-cunamit megállítsa. A jegybank 0,25 százalékponttal mérsékelte az irányadó kamatot keddi ülésén, november óta sorban az ötödik kamatvágást hajtotta végre - közölte a BBC.
Egyre többen tartanak attól, hogy áttételesen a magyar gazdaságot is megrengeti az ázsiai folyamat.
A pániktól még messze vagyunk"
– nyugtatja meg a befektetőket Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője. A közép-kelet-európai régió két tényező miatt is fellélegezhet rövidtávon, bár hosszútávon a pénzintézet elemzője már kevésbé optimista. Lengyelországgal és Csehországgal egyetemben,
Magyarországnak egyik nagy szerencséje, hogy nem tartoznak az euróövezethez.
A másik faktor pedig, hogy hazánk nem nyersanyag exportőr, vagyis nincs jelentős kitettségünk Kínával szemben. Mindezek a forint teljesítményében is megmutatkoztak. Az Erste Bank szakembere kifejezetten a befektetők menedékeként emlegeti a magyar- vagy a lengyel fizetőeszközt.
A forintot az Equilor vezető elemzője is pártfogásába vette. A magyar fizetőeszköz helyzetét tovább erősíti, hogy az államadósság devizás kitettsége tovább csökkent, míg hazánk külkereskedelmi mérlege és általában a gazdáság mutatói felfelé tartanak. A devizapiacon kezünkre játszik, hogy Lengyelországban, Görögországban és Törökországban is hamarosan választanak, így a feltörekvő gazdáságok közül a magyar mutatja a legnagyobb stabilitást.
Egy-két éves távlatban viszont már érdemes a befektetőknek odafigyelni.
A kínai gazdaság vészes lassulása hatással lehet olyan jelentős piaci szereplőkre, mint az Egyesült Államok és Németország.
- figyelmeztet Ürmössy Gergely. Az utóbbi már nekünk is fájna, hiszen a nyugat-európai ország legnagyobb kereskedelmi parnerünk. Ha csökken a német a kereslet, a magyar exportot is visszavághatja.