Az orosz jegybank igazgatótanácsa kamatdöntő ülésre gyűlt össze pénteken, melyen változatlan szinten tartotta a 11 százalékos irányadó kamatrátát, megszakítva ezzel az idei kamatcsökkentési ciklust, mely során 2015-ben eddig 600 bázisponttal csökkent az alapkamat, miután tavaly december 16-án váratlanul az addigi 10,5 százalékról 17 százalékra emelték, így próbálva megvédeni a rubel árfolyamát, és megfékezni az inflációt.
A rubel csaknem 10 százalékkal gyengült a dollárral szemben azóta, hogy a jegybank július utolsó napján 50 bázisponttal a jelenleg is érvényes 11 százalékra csökkentette az alapkamatot. A rubelgyengülés hatására az infláció már a második egymást követő hónapban nőtt, augusztusban 15,8 százalék volt. Megfigyelők szerint a jegybank decemberig, sőt valószínűleg a jövő év elején sem változtat az alapkamaton, arra várva, hogy miként alakul az infláció, és merre mozdul a rubel.
A korábbi prognózisban 3,2 százalékos GDP-csökkenés és 10,8 százalékos infláció szerepelt. A jegybank az igazgatótanács pénteken tartott ülése után kiadott előrejelzésében három forgatókönyvet vázoltak fel a következő három évre.
Az idei első félévben 52,5 milliárd dollárt tett ki a nettó tőkekivonás értéke a tavaly egész évi 154 milliárd dollár után. A jegybank arra számít, hogy idén az egész évben 85 milliárd dollárt tesz majd ki a nettó tőkekivonás. Alapesetben jövőre 56 milliárd, 2017-ben 53 milliárd, 2018-ban pedig 47 milliárd dollárral, jó esetben pedig 65, 61, illetve 58 milliárd dollárral haladhatja meg az Oroszországba behozott tőke értéke a kivont tőkéét.
Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Elvira Nabiullina, a központi bank elnöke a kamatdöntő tanácskozás utáni sajtótájékoztatóján beszélt arról is, hogy nem számítanak a rubel árfolyamának további gyengülésére, arra viszont igen, hogy erős ingadozások lehetnek. Az árfolyamra a nagyobb hatást az olajárak gyakorolják, a tőkeáramlásé gyengült.