Augusztus utolsó három napján akkora áremelkedés volt az olaj piacán, amire 25 éve nem volt példa - közölte a Bloomberg. A kitermelés visszafogásáról kipattant híresztelés elemzők szerint hiú ábrándnak bizonyult, és a lejtmenetnek még közel sincs vége.
A lavinát Nicolas Maduro venezuelai miniszterelnök indította el, aki arról számolt be, hogy Oroszországgal "készek lépéseket tenni" a olajpiac stabilizálására. Az olajárfolyam tavaly novemberben szakadt be, és azóta sem volt képes a regenerálódásra.
Az olajkitermelést nemhogy visszafognák a legnagyobb kitermelők, a verseny egyre inkább élesedik.
Oroszország, Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok ölre mennek a piaci részesedésért. Különösen Kína és India kegyeire hajtanak, akik a legnagyobb nyersanyagfelvevők között vannak a világon.
Az OPEC tagállamai birtokolják a Föld olajtartalékainak mintegy kétharmadát és ők adják a világtermelés 40 százalékát és az export felét. Oroszország amúgy nem OPEC-tag (Kőolaj-exportáló Országok Szervezet), de megfigyelőként részt vehet az üléseken. A múltban is számtalan alkalommal felmerült az az eshetőség, hogy Moszkva valamilyen kooperációra lépne az OPEC-kel, de végül sosem jött létre igazi megállapodás.
Az orosz kormány hamarjában utasította vissza a venezuelai elnök feltevését, hogy összefognának a kérdésben.
Semmi értelmét nem látom a mesterséges beavatkozásnak"
- mondta Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter szeptember 4-i nyilatkozatában. Igor Szecsin, a Rosznyefty első embere is egyértelművé tette, hogy nem fognak össze az OPEC-országokkal a kitermelés visszafogásában. Oroszországnak azonban nem jönne rosszul az olajár emelkedése, hisz exportbevételeinek 60 százalékát az energiahordozók teszik ki, és a nagyhatalom gazdasága recesszióba süllyedt az éles áresésnek köszönhetően. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy Moszkva által értékesített olaj- és földgázbevételek 2009 óta nem látott alacsony mértékben járulnak hozzá a költségvetési bevételekhez.
Az ország azonban az OPEC-tagokhoz képest feltűnően jól viseli az alacsony olajárat. Az orosz állam a GDP-hez mérten három százalékos költségvetési hiánnyal számol az idei évre, míg az olajnagyhatalom Szaúd-Arábia 20 százalékos hiányt jelez előre.
Oroszország 60 dolláros hordónkénti árral már kiegyezik"
- kommentálta az eseményeket Arkady Dvorkovich miniszterelnök-helyettes. Az OPEC országok többségének 100 dolláros hordónkénti árra lenne szükséges költségvetésük egyensúlyban tartásához. Jelenleg közel 45 dolláron kereskedik a fekete aranyat.
Persze Oroszország nem tud olyan rugalmas lenni a kitermelés növelésében vagy csökkentésében, mint mondjuk a Perzsa-öböl országai, hisz geológiailag sokkal komplexebb munkafolyamatokat igényel a szibériai kitermelés, nem is beszélve az ottani kemény telekről, amik tovább nehezítik a körülményeket.
Így hiába Oroszország az egyik legnagyobb szénhidrogén kitermelő, nem megy olyan egyszerűen a termelés leállítása, majd újraindítása,
így inkább próbálják folyamatosan fenntartani piaci részesedésüket, és megvárni, még a piaci folyamatok normalizálódnak.
A kínai gazdaság belassulásával párhuzamosan az olaj iránti kereslet egyre csökken, míg a kitermelő országok esztelen mennyiségben pumpálják a világpiacra az olajt, és még Irán nem szállt be a buliba. Az iszlám köztársaság napi egymillió hordónyi plusz olaj kitermelését tervezi a mostani 2,6 millió hordó mellé, amint eltörlik a szankciókat az országgal szemben. A büntető intézkedéseket novembertől fokozatosan oldják fel Iránnal szemben.
A fenti tényezők mellett egy érdekes elemzés is napvilágot látott a Goldman Sachs befektetési bank nyersanyagpiaci elemzésekkel foglalkozó részlegének tollából. Meglátásuk szerint egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy hamarosan akár 20 dollárig essen az olaj (erre az 1990-es évek óta nem volt példa), mivel az eddigi számításokhoz képest is nagyobb a túlkínálat a piacon, és 2016-ban is kitarthat.
Ettől függetlenül a Goldman alap esetben 38 dolláros olajárral kalkulál 1 hónapos időtávon, a 12 havi szinten pedig 45 dollárral. Ez jelentős csökkentés a korábbi 45, illetve 60 dolláros 1 és 12 havi célárhoz képest.