A gyerekek agya egy tanulógép, viszont az iskola és a szülők ezt a képességet elveszik tőlük – mondta Hanula Barna a Szent István Egyetem Audi Hungária Járműmérnöki Karának dékánja. Komoly gond van a mérnökképzésben, túlságosan izzadságszagú, ezáltal ijesztő a hallgatók számára - hangzott el a Figyelő Top200 konferenciáján.
Szakemberek szerint, ha ma megkérdeznek egy diákok arról, hogy mi szeretne lenni, a fiúk többsége azt mondja dj, vagy celeb. A lányok pedig szívesen lennének igazgatók vagy jogászok.
A fiatalok többségét már egészen kicsi korban, általános iskolában el lehet kezdeni orientálni a műszaki területek felé. Bencze Róbert PWC munkatársa elmesélte, hogy a napokban egy cégvezetővel találkozott, aki 220 embernek szeretne munkát adni, de nem tudott még egyetlen embert sem felvenni, mert óriási szakemberhiány van a műszaki területen. Ez viszont a jövőre nézve azt eredményezheti, hogy a cégek hamarosan nem tudnak a rendelésállományuknak eleget tenni. Problémaként említette azt is, hogy eddig volt egy megállapodás az IT-szektorban, hogy nem csábítják el egymástól a jó szakembereket, de ennek mára vége.
Hozzátette,
nem lesz sokáig az olcsó munkaerő országa Magyarország,
hamarosan béremelésekre lehet számítani.
Három év kemény munka, de meg lehet vele spórolni a diákhitelt, és hatalmas szakmai előnyt jelent – röviden így lehet összefoglalni a szeptembertől országosan induló duális képzést.
A képzés alatt nemcsak fizetést, hanem munkatapasztalatot is kapnak a diákok. Ehhez persze áldozatokat is kell hozni, a hallgatónak jóval kevesebb lesz a szabadideje, és nyáron is dolgoznia kell.
A duális képzés sokat segíthet a mérnök és az informatikus hiányon – mondta Bihall Tamás a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke. A szakember szerint mivel az iskolákban szinte alig van technika óra, ezért a gyerekek elkezdetek más irányba orientálódni. A munkaerőhiány több százezerre tehető Magyarországon – tette hozzá Bihall Tamás.
Sopronban nincs szerszámgyártásra szakosodott ember, fodrászból és kozmetikusból pedig Dunát lehet rekeszteni.
A gazdaság igényeihez kell rendelni a szakképzést,
ezért remélik, hogy a duális képzés jót tesz majd a munkaerőpiacnak. A magyar vállalati szektor növekedésének legnagyobb akadálya a szakképzés hiánya. A szeptembertől bevezetett duális képzés iránt egyébként óriási az érdeklődés – mondta az MKIK alelnöke.
Egy senior informatikus bére ma hétszámjegyű is lehet. Ha valaki egy mobilalkalmazást képes kifejleszteni, bruttó 450 ezer forintot is kereshet, és ehhez nem is kell egyetemi végzettség – hangzott el a konferencián. A műszaki és az IT-szektor úgy tudja itthon tartanai a munkaerőt, ha piacképes fizetést ad.
Példaként említették, hogy az Audinál Stuttgartban 80 ezer eurót költenek egy diák duális képzésére és ez megéri, mert a vonzó munkahely miatt a diáknak eszébe sem jut máshová menni dolgozni, mint az autógyárba. A magyar vállalatoknak is vonzó feltételeket kell kínálni, hogy a duális képzésben részt vevő fiatalok ne külföldön vállaljanak munkát, hanem itthon maradjanak.
Hanula Barna a Szent István Egyetem dékánja szerint a magyar hallgatók zseniálisak, ha értelmét látják annak, amit csinálnak, akkor bármire képesek.