A Magyar Biztosítók Szövetsége szerint az idei év első kilenc hónapjában az életbiztosítási üzletágból közel 1,9 százalékkal kevesebb, 329,4 milliárd forint díj folyt be a biztosítókhoz. A nem életbiztosítási ágazat díjbevétele ugyanebben az időszakban 6,3 százalékkal, 327,8 milliárd forintra növekedett.
Az élet- és a nem életbiztosítási üzletág arányában kiegyenlítődés mutatkozik: míg egy évvel korábban a teljes díjbevételen belül az életbiztosításokból származó díjak a teljes összeg 52 százalékát, a nem életbiztosításokból származók pedig 48 százalékát tették ki, addig idén ez az arány 50-50 százalék.
Ez nem túl kedvező jel - írja a MABISZ.
A fejlett országokban általában lényegesen nagyobb az életbiztosítási bevételek aránya, van, ahol eléri a teljes díjbevétel kétharmadát is."
A szövetség szerint az életbiztosítási díjbevételek csökkenését részben magyarázza a most lejáró, 10-20 éves szerződések kiesése, továbbá az egyszeri és eseti díjas biztosítások csökkenése.
A befektetéshez kötött életbiztosítások díjbevétele 1,5 százalékkal nőtt, a szerződések darabszáma majdnem 6 százalékkal emelkedett.
A teljes díjbevételből az Allianz részesedik a legtöbbel, 14,09 százalékkal. Második a Generali 13,89, harmadik a Groupama 10,75, míg negyedik az Aegon 10,37 százalékkal. Az Allianz annak ellenére őrizte meg vezető szerepét, hogy a díjbevétele közel 6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Kétszámjegyű növekedést a kisebb biztosítók értek el, legtöbbel - 50 százalékkal - a Wáberer Hungária díjbevétele nőtt, de így is csak 10,2 milliárd forintot tett ki szeptember végén. A legnagyobb visszaeső az Erste volt 18,5 százalékkal, és ugyanennyivel csökkent a Magyar Posta két biztosítójának összesített díjbevétele is.
Az életbiztosítási piacot továbbra is az NN Biztosító vezeti 18,3 százalékos részesedéssel,
míg a nem élet jellegű biztosításokból az Allianz hasította ki a legnagyobb, 20 százalékos szeletet.
A casco-biztosítások átlagdíja közel 80 ezer forint volt, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások éves átlagdíja ugyanakkor alig haladta meg a 22 ezer forintot.
Az idei év első kilenc hónapjában a tűz- és elemi kockázatok díjbevételében összesen 1,7 százalékos, több, mint 2,1 milliárd forintos növekedés mutatkozott, a díjbevétel-növekedés mellett a szerződésállomány területén is – 15 ezer darabos - bővülés volt.