Nincs könnyű dolga az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozóinak, miután a világpiacok keményen indították az évet. Az olaj bőven 30 dollár alá szakadt, a részvénypiacokon eladói hullán söpört végig, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed pedig még tavaly befékezett, és a monetáris szigorítás útjára lépett. Mindeközben az európai makroadatok sem alakultak túl fényesen, vagyis az EKB-nak elvileg lenne indoka arra, hogy keményebben a gázra lépjen.
A gond azonban az, hogy az EKB
a válság kitörése óta totálisan le volt maradva az események mögött.
Egy friss tanulmány szerint miközben a Fed képes volt időben eszmélni, és határozottan, illetve kiszámíthatóan cselekedni, addig az EKB a fejét kapkodva próbálta felvenni a lépést a történésekkel.
Mindennek az eredménye pedig kézzelfogható. Az USA gazdasági talpra állása jóval erősebb az eruózónáénál, a részvényárfolyamai és a bruttó hazai összterméke (GDP) pedig már 2011 végére elérte a válság előtti szinteket. Eközben az eurózóna még 2015 végére sem nagyon álmodhatott hasonlókról.
A tanulmány szerint ennek hátterében egyszerűen az áll, hogy
a válságra adott amerikai politikai válasz sokkal lendületesebb volt az európainál.
A pénzügyi (fiskális) élénkítés sokkal erőteljesebb volt 2008-9-ben, és a megszorító politika is csak később, 2011-ben indult, szemben az euróövezettel, ahol már 2010-ben elkezdték összehúzni a nadrágszíjat. Továbbá az amerikai hatóságok igyekeztek aktív megoldást találni a bankválságra, míg az eurózóna hagyta elmérgesedni a saját pénzügyi szektorának krízisét. Végül pedig, és a tanulmány számára ez a legizgalmasabb,
az amerikai monetáris politika sokkal agresszívabban lépett fel a gazdaság megsegítése érdekében.
Talán már nem is mindenki emlékszik, de a Fed tényleg elég gyorsan észbe kapott a válság kitörése, vagyis lényegében 2008 szeptembere után. A kamatszintet ugyanis már decemberben levitték 0-0,25 százalékos szintre, miközben 2007 szeptemberében még 5,25 százalékos volt az.
Mi több, ezen a ponton a Fed bevezette az úgynevezett mennyiségi enyhítés (QE) programját, amelyen keresztül eszközvásárlásokkal pumpált friss tőkét a piacokra, valamint ráállt az iránymutató előrejelzésre, melynek lényege, hogy
egyértelműen jelezték a monetáris politikájuk jövőbeni irányát.
Vagyis beindították a gazdasági élénkítést, és kifejezték, hogy elkötelezettek az irány tartásában.
Mindeközben az EKB szintén elkezdett kamatot csökkenteni, de sokkal lassabban, és 2011 áprilisában és júliusában meg is szakították a folyamatot egy-egy szigorítással. Egészen 2013 novemberéig kellett várni mire eljutottunk a nulla közeli kamatszintig, a mennyiségi enyhítést pedig csak 2014 szeptemberében kezdték el, majd 2015 januárjában növelték meg.
Ezt követően decemberre sikerült annyira felfokozni a piaci várakozásokat egy további kiterjesztés lehetőségével, hogy szinte biztos volt, nem tudnak megfelelni a magas elvárásoknak – persze így is történt.
Mi sem bizonyítja jobban az EKB lemaradását, mint az egyes lépéseivel kapcsolatos piaci reakciók. A tanulmány megvizsgálta az egyes monetáris döntések körüli piaci mozgásokat, és arra jutott, hogy a piacok rendre pozitívan fogadták a Fed kamatcsökkentéseit, míg a sokkal lassabban reagáló EKB döntéseire átlagosan negatívan reagáltak 2007 és 2009, valamint 2011 és 2014 között egyaránt.
Úgy tűnik tehát,
az EKB sem a lazításaival, sem a kommunikációjával nem tudta igazán meggyőzni a befektetőket.
Míg tehát a piacok alapvetően pozitívan reagáltak a Fed válság utáni politikájára, az EKB mindig „túl későn és túl keveset” cselekedett ahhoz, hogy a befektetők szerint ne csak az események után kullogjon.
Az elemzés azzal zárul, hogy az amerikai jegybanki válságkezelés hiteles volt, amennyiben egyértelműen jelezte a hosszú távú célokat, és ezekhez tartotta is magát – ez a gazdaság élénkítése és az árstabilitás helyreállítása. Ezzel szemben az EKB-nál
sokszor a szavak helyettesítették a tetteket,
aminek következtében az elégtelen monetáris élénkítés mellett a gyenge infláció, a fiskális megszorítások és a bankrendszer elhúzódó problémái is tetőzték a régió gazdasági nehézségeit.
Éppen a héten jött ki az adat, hogy az eurózónában az éves alapú maginfláció még csak az 1 százalékot sem érte el, vagyis igencsak messze áll a 2 százalékos céltól. Éppen ezért az EKB egyik legfontosabb feladata az lenne – olvasható ki az elemzésből – hogy visszaszerezze a hitelességét, miután korábban amellett, hogy nem volt képes biztosítani a megfelelő stimulusokat, és még mindig bőven le van maradva a saját inflációs célja mögött.