Az olajpiac csak 2017-ben kezd majd egyensúlyba kerülni, ezzel együtt elkezdődik az árak fokozatos emelkedése. Viszont jó esély van rá, hogy még 2021 előtt lesz egy drasztikus áremelkedés, figyelmeztet legfrissebb előrejelzésében a nemzetközi energiaügynökség (International Energy Agency, IEA).
A hirtelen áremelkedés azért valószínű, mert az alacsony árak miatt elmaradnak az új befektetések, csökken a kitermelés növekedése, és a túlkínálat hiányba fordulhat.
2015-ben az új befektetések 24 százalékkal csökkentek, 2016-ra az IEA 17 százalékos csökkenést vár.
1986 óta nem volt arra példa, hogy a befektetések két egymást követő évben csökkentek volna, emlékeztet a szervezet.
Az előrejelzés szerint 2015 és 2021 között a világ olajtermelése csak napi 4,1 millió hordóval fog nőni,
szemben a 2009 és 2015 közötti napi 11 millió hordóval.
Az Egyesült Államokban 2016-ban csökkenni fog a kitermelés, aztán amikor az árak elkezdenek felfelé kúszni, a kitermelés újra nőni fog. 2021-re Amerika és Irán kitermelése nő majd a legjobban.
India fogyasztása egyre gyorsabban nő, hamarosan India lesz a világ harmadik legnagyobb olajfogyasztója az Egyesült Államok és Kína után. A dobogó harmadik helyén egyelőre Japán áll.
Az alacsony olajár miatt a brit olajkitermelők már kongatják a vészharangot, írja a Telegraph hírportál. Az Egyesült Királyságban
a gáz- és olajipari befektetések várhatóan 90 százalékkal csökkennek 2016-ban.
A cégek sokat javítottak a kitermelés hatékonyságán, ennek ellenére a brit olajmezők fele veszteséges lesz, ha az olajár a 30 dolláros szinten marad.
A brit olaj- és gázcégeket tömörítő szervezet azt kéri Londontól, hogy felezze meg az Északi-tengeren működő olajcégeket terhelő adókat.