Mindössze 167 elsődleges részvénykibocsátás (IPO) valósult meg az idei év első három hónapjában, összesen 12,1 milliárd dollár értékben – idézi a CNBC az EY jelentését. A megelőző év azonos időszakához képest ez a bevont tőkében mintegy 70 százalékos, míg volumen tekintetében 39 százalékos zsugorodásnak számít.
A globális IPO-aktivitás jelentősen lelassult, és ez a világ minden táján jellemző – jelezte kedden Martin Steinbach, az EY ügyvezető igazgatója. Az elmúlt időszakban a világ a volatilitási tényezők egy sajátos „koktélját” tapasztalhatta olyan összetevőkkel, mint az alacsony olajár vagy a világgazdaság lassulásával kapcsolatos aggodalmak – tette hozzá Steinbach. A vezető azonban optimista, mivel úgy látja, az aktivitás kezd emelkedni, ahogy a volatilitás egyre inkább gyengülő trendet mutat.
Mindazonáltal a közelmúlt eseményeinek eredményeként
a vállalatok inkább kivárásra játszottak,
és várták, hogy mikor jön el a megfelelő piaci helyzet. Emellett pedig olyan alternatív lehetőségeket is alkalmaztak, mint az összeolvadás vagy a felvásárlás,amelyek kevésbé vannak kitéve a volatilis piaci környezetnek – olvasható a jelentésben.
Az első három hónap aktivitásának tükrében az EY arra számít, hogy a politikai és a gazdasági bizonytalanságok továbbra is megmaradnak majd. Ezek között emelték ki a menekültválság és az esetleg brit kilépés hatásait az Európai Unióra, valamint az amerikai elnökválasztást övező potenciális kockázati tényezőket.
Ezzel párhuzamosan Steinbach pozitív várakozásokat fogalmazott meg a jegybanki hatásokkal kapcsolatban, mivel az amerikai, az euróövezeti, a japán és a kínai jegybankok monetáris politikái támogatóan hathatnak a piacokra az év további részében.
Külön is izgalmas, hogy míg az ázsiai csendes-óceáni térség lehet az egyik kiemelt kockázati terület, a jelentés szerint mégis
Ázsia maradhat az IPO-k húzórégiója,
mivel itt még mindig egy növekvő piacról beszélhetünk. Az elsődleges kibocsátások volumene egyébként év/év alapon 31 százalékkal esett az ázsiai csendes-óceáni térségben az első negyedévben, miközben 2016 téli hónapjaiban a globális IPO-k 61 százalékát adta ez a terület.
Japán pedig idén is különösen jól teljesíthet, miután a befektetői bizalom széles körben stabil az országban, ráadásul 2008 óta a legjobb első negyedévet produkálta a szigetország.
Mindent összevetve
a gazdasági és politikai stabilitás jelei valószínűleg újra felélénkítik majd az IPO piacot
a következő negyedévekben, és a szintek megközelíthetik a historikus normákat – hangsúlyozta Jackie Kelley, az EY amerikai IPO piaci szakértője.