Az idei év első negyedévében szinte a semmiből emelkedett fel egy kockázati tényező, amelytől megremegett a globális befektetők térde. Ez pedig a gyengülő hitelpiacok problémája – derül ki a Barclays globális makrogazdasági kutatásából, melynek keretében 585 globális befektetők kérdeztek meg a következő 12 hónap kilátásairól.
Nem mellékes, hogy a válaszadók döntő többsége egyértelműen
hátrányosnak ítéli meg a negatív kamatkörnyezetet.
A jelenség csupán 4 százalék szerint segíti a gazdasági növekedést és az eszközosztályok hozamait, miközben 61 százalék úgy látja, a negatív kamatok rosszul hatnak a bankszektorra, és ennek következtében a kockázatosabb eszközökre. Ráadásul a hitelpiaci befektetők 43 százaléka ezt teszi felelőssé a bankoknál érzékelhető kamatkülönbségekért – írja a Business Insider.
Az Európai Központi Bank vakmerő nem konvencionális politikájával kapcsolatban, a befektetők bátrabb eszközvásárlási programot, és enyhén, de még alacsonyabb negatív kamatokat várnak.
Mindemellett a befektetők számos különböző kockázatos területről is kifejtették a véleményüket. Többek között arról, hogy az alacsony olajár egyrészt segítheti a globális növekedést, mindazonáltal kihívást jelenthet egyes befektetési eszközök számára. Íme, a kutatás néhány kiemelt megállapítása:
A befektetők többsége a csalódást keltő növekedési kilátásoknak tudja be az első negyedéves piaci felfordulást, de a második negyedévben
szerény pozitív meglepetést várnak a globális gazdaságtól.
Mindeközben viszont a kínai bővüléssel és a jüan leértékelésével kapcsolatos aggodalmak viszont fokozódtak.
A defláció annak ellenére is
a legfontosabb piaci kockázati tényezőt jelenti
a befektetők 72 százaléka számára, hogy a várakozásaik szerint a nyersanyagok árfolyamai emelkedni fognak.
Az olajár csökkenése pozitív hatással lehet a globális növekedésre, de negatívan érintheti a kockázatos eszközöket.
Nagy-Britannia esetleges kilépését az Európai Unióból a válaszadók 96 százaléka potenciális piacmozgató eseménynek ítélte meg. Nagyjából egyenlő arányban oszlottak meg a szavazatok azzal kapcsolatban, hogy ez brit, európai vagy globális esemény lesz-e elsősorban.
A részvények a megkérdezettek szerint mára
sokkal reálisabb értékeltséggel bírnak,
mint az elmúlt három negyedévben, amikor inkább túlértékeltnek minősítették őket. Ezzel együtt viszont jelentősen csökkent a befektetői hit abban, hogy a részvények felül fogják teljesíteni a többi eszközosztályt.