Lezárult a 2024-es, budapesti olimpiai és paralimpiai játékok pályázatának nemzetközi tanácsadójának kiválasztására kiírt nyílt közbeszerzési pályázat, amelynek az eredménye az uniós közbeszerzési értesítőben (TED) már meg is jelent.
Három nagy nemzetközi tanácsadó céggel kötöttek szerződést, akik konzorciumként indultak a nyílt nemzetközi tenderen. A budapesti pályázat sikerért dolgozik a jövőben
A PwC-t már ismerjük, ők jegyzik a megvalósíthatósági tanulmányt is, amellyel korábban több cikkben is foglalkoztunk – az olimpia költségeiről először itt írtunk, míg az utóhasznosításról itt olvashat. A cég egyébként 2000 óta összesen nyolc téli és nyári olimpia kapcsán adott már tanácsokat.
A konzorciumot vezető EKS nagy nemzetközi sportversenyek, globális események pályázataiban és szervezésében is jártas cég, ráadásul a lausanne-i tanácsadók a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal (NOB) is szoros kapcsolatot ápolnak.
2000 és 2018 között minden olimpián stratégiai tanácsokat nyújtott a rendezőknek.
A cég vezetője, Craig McLatchey a sydney-i olimpián az igazgatóság tagjaként, valamint a NOB-hoz köthető, Olympic Games Knowledge Services korábbi vezérigazgatójaként mély betekintést szerzett a sportrendezvények világába szervezési és értékelési oldalról egyaránt. A cégvezetőt nem mellesleg olimpiai aranygyűrűvel is kitüntették.
A londoni M-IS különböző világversenyek és olimpiák kommunikációjában és szervezésében is kiemelt tapasztalattal bír. A tanácsadó cég partnerei között városokat, kormányokat, nemzeti olimpiai bizottságokat, sporttal kapcsolatos jogtulajdonosokat és nemzetközi sportszövetségeket egyaránt találni.
Az M-IS részt vett többek között a Madrid 2020, a Szocsi 2014, a London 2012, a Peking 2008 vagy a Torino 2006 játékok előkészítésében és pályázatában.
A három cég alkotta konzorcium 20 hónapig dolgozik együtt a magyar partnerekkel a pályázat sikeréért.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2017 szeptemberében Limában dönt a 2024-es olimpiai és paralimpiai játékok helyszínéről.
A konzorcium tagjaitól az Origo úgy tudja, hogy a budapesti pályázatot, angol és francia, valamint szükségszerűen más nyelveken, a NOB-nak leadott, mindennel együtt több ezer oldalnyi pályázati anyagban, szóbeli tárgyalásokon, a NOB tagságának, a nemzetközi sportszövetségeknek tartott prezentációkon, a nemzetközi sajtóval való kapcsolattartáson keresztül kell bemutatni a következő másfél év során.
A pályázati anyagoknak részletesen ki kell térniük
Természetesen fontosak a biztosítási, bűnmegelőzési, a beutaztatással, vízummal kapcsolatos kérdések, az időjárási viszonyok, a doppingellenőrzés és a várostervezés is. Ezenfelül megnyugtató válasz szükséges az olimpiai játékok költségvetésének fedezetére, a gazdaságosságra, a játékok pozitív örökségére, a társadalmi és gazdasági hatásainak kérdéseire.
A budapesti olimpia 21 napig tartana, minimum 28 sportág szereplésével, körülbelül 15 ezer sportoló részvételével.
A látogatók száma 1 millióra tehető, a versenyeket várhatóan 6 milliárd televízió-néző fogja követni. A békeidők legnagyobb eseményét kell most részletesen megtervezni a pályázati szakaszban.
A tapasztalt nemzetközi tanácsadók segítségével Budapestnek olyan részletes olimpiai tervet kell készítenie, amely egészében és minden részletében alapos, és amely meggyőzi a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot arról, hogy Budapest megbízható, biztonságos helyszíne lenne a világ legnagyobb eseményének, és a budapesti olimpia páratlan élményt nyújtana sportolóknak és nézőknek egyaránt.
A győzelemhez a budapesti olimpiai tervnek és pályázatnak jobbnak kell lennie a párizsi, a Los Angeles-i és a római pályázatnál,
miközben Budapest hatvan éve nem is pályázott olimpiára, és még sosem rendezett olimpiát.
A pályázat során kapcsolatot kell tartani 92 NOB-taggal, 28 nemzetközi és hazai sportszövetség képviselőivel, 205 nemzeti olimpiai bizottsággal, sportolókkal és olimpikonokkal, illetve azok képviselőivel, kiemelt közvetítési jogok birtokosaival, kiemelt médiák érintettjeivel, illetve egyéb, a pályázat szempontjából fontos, mintegy száz további kulcsszereplővel.
Az EKS, az M-IS és a PwC alkotta konzorcium megbízási díja összesen nettó 5,15 milliárd forint. Ez az összeg már része a korábban elfogadott 15 milliárd forintban maximalizált pályázati keretnek, ez tehát nem azon felüli összeg.
A Budapest 2024 Nonprofit Zrt.-t a Magyar Olimpiai Bizottság a fővárossal közösen hozta létre az olimpiai pályázathoz kapcsolódó feladatok kezelésére, azért, hogy Budapest sikeres pályázatot nyújthasson be a 2024-es olimpia megrendezésére.
Az Origo korábban rákérdezett a cég vezető tisztségviselőinek béreire, amik nettó 800 ezer és 1,14 millió forint között mozognak.