Miután múlt héten az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed a befektetőknek kedvező laza hangot ütött meg, az amerikai indexek a leghosszabb heti emelkedési szériát produkálták tavaly ősz óta. A CNBC-nek nyilatkozó egyik vezető technikai elemző pedig úgy véli, a további emelkedésnek is megvan a bázisa – legalábbis most még.
A Bank of America Merrill Lynch szakértője, Stephen Suttmeier a CNBC-nek nyilatkozva közölte, hogy van még némi tere fölfelé az S&P 500-nak, és ezért a banknál rövid távon pozitívan állnak az indexhez. Amíg a piac továbbra is túladott marad, és az S&P 500 tartja magát a 200 napos mozgóátlaga fölött, addig tiszta a terep a részvények számára – tette hozzá. A mutató egyébként január óta a múlt héten lépte át először a 200 napos mozgóátlagot.
Az elemző szerint
jelenleg a 2085 pont a következő kritikus szint az S&P-nek.
Amennyiben megállunk valahol 2085 pont előtt, és megtörik a 200 napos mozgóátlag, úgy a medve visszatérhet az S&P-re – mondta Suttmeier. Kiemelte azonban, hogy jelenleg még tart a túladottságból fakadó lendület, és ameddig ez kitart, addig ők is fenntartják a pozitív taktikát.
Mindazonáltal, ha a mutató nem tudja elérni a 2085-ös szintet, és bekövetkezik a fordulat, akkor az elemző szerint ugyanolyan balsors várhat az indexre, mint az év végén.
Olyanok is vannak azonban, akik úgy vélik, az amerikai részvénypiac közelmúltbeli ralija igencsak
ingatag lábakon áll.
A JP Morgan egyik vezető elemzője, Marko Kolanovic szintén a CNBC-nek amellett érvelt, hogy inkább az aranyra kellene koncentrálni a részvények helyett.
Kolanovic szerint ugyanis a február 11-e óta tartó rali alapvetően technikai természetű, és nagyrészt a lendületet meglovagoló befektetők dominálnak benne, és elsősorban a long és short pozíciók újrarendezéséről szól. Éppen ezért – teszi hozzá – kevés tényező támasztja alá, hogy az emelkedés kitartó maradna.
Tekintve pedig, hogy az elemző szerint a potenciális mozgástér nagyjából 5 százalék felfelé és 10 lefelé, Kolanovic inkább az arany által nyújtott védekező pozíciót preferálja a részvények helyett. A Fed laza hangvételű kommunikációjának ugyanis lefelé ható nyomást kellene gyakorolnia a dollárra, ami viszont
jó hír az aranynak.
A kereskedési kilátásoknak ezzel együtt politikai alapjai is vannak. A szakértő hozzátette, minél nagyobb az esélye annak, hogy Donald Trump lehet az USA következő elnöke, annál nagyobb valószínűséggel erősödik a medve a dollár piacán – elsősorban Trump kereskedelmi korlátozásokra tett javaslatai miatt.
Kolanovic egyébként az elmúlt időben elég pontosan jósolt. Már 2015 második felében is bejöttek a szakadásokra vonatkozó előrejelzései, legutóbb pedig február 8-án hangsúlyozta, hogy az arany és az olaj felpattanhat. Azóta az arany 8, míg az olaj 30 százalékot emelkedett.