A jegybankok eszközvásárlásai függetlenítették az eszközárakat a fundamentumoktól, és eltorzították a hagyományos piaci összefüggéseket – idézi a MarketWatch El-Eriant, aki a napokban riporterek körében nyilatkozott.
Ezt támaszthatja alá az is, hogy az S&P 500 rekordszintekre emelkedett 2014-ben és 2015 első felében, miközben a nyersanyagárak – különösen az energia – beszakadtak.
„A befektetők nem hagyatkozhatnak a tradicionális összefüggésekre mint kockázatcsillapító tényezőkre, ami igen értékessé teszi a készpénzt” – jelezte El-Erian. Éppen ezért
a készpénz rugalmasságot biztosít a portfóliók számára a stresszes időszakokban,
és pont a flexibilitása miatt jól használható taktikai vagy stratégiai célokra is – tette hozzá.
A legendás elemző jelezte, a nem konvencionális monetáris politika évei – beleértve az eszközvásárlásokat is – és a fiskális ösztönzés hiánya instabilitást idézett elő a fejlett gazdaságokban. A központi bankok ugyanis egyre kevésbé tudják elfojtani a pénzügyi piacok volatilitását, és bármilyen rázkódás, a kínai deviza leértékelésétől a brexitig, durva ingadozásokat válthat ki a piacokon – hangsúlyozta.
Mindazonáltal El-Erian megjegyezte, jelenleg egy olyan kereszteződésnél állunk, ahonnan út nyílhat a recesszió, illetve a magas növekedés felé is a fejlett gazdaságok számára. Nehéz tehát felelős előrejelzést adni, mivel számos kimenetel lehetséges – mondta.
Ezen kimeneteleket vizsgálva, az elemző felvázolt egy optimista és egy pesszimista forgatókönyvet is. A pozitív végeredménynek az alábbi a három legfontosabb pontja:
Ezzel szemben a pesszimista forgatókönyv szintén három pontban foglalható össze:
El-Erian az amerikai jegybank szerepét betöltő Feddel kapcsolatban megjegyezte,
nem tartja következetlennek a központi bank politikáját és előrejelzését.
A Fed a gazdasági adatoktól teszi függővé a döntéseit, és nincs más választása, mint hogy ezekre a gyorsan változó és sokszor egymásnak ellentmondó számokra reagáljon.