A nehézkes tavalyi év után a feltörekvő piacok idén ismét a befektetők kedvenc területévé váltak. A július 15-én véget ért héten a feltörekvők 2013 óta nem látott portfólió tőkebeáramlást könyvelhettek el – derül ki az Institute of International Finance adataiból. Eközben az olyan pénzügyi intézmények, mint a BlackRock vagy a Bank of America Merrill Lynch kitartóan a régió növekedésére számítanak, kiemelve a magas hozamokat és a támogató jegybanki politikákat – írja a CNBC.
Mindazonáltal ez az optimizmus talán már nem tart sokáig. A Moody's ugyanis csütörtökön figyelmeztetett, számos feltörekvő piacon
az adósságállomány nagyobb ütemben nő, mint a GDP,
ami érzékelhetően megnöveli a külső sokkok kockázatait.
A vészjelzés kiadását támasztja alá, hogy a feltörekvő, és az azoknál kevésbé fejlett, úgynevezett „határpiacok" teljes külső adósságállománya (vagyis a külföldiek felé fennálló tartozás) jelentősen megemelkedett az elmúlt években. Míg 2005-ben 3 ezer milliárd dollár volt a teljes adósság, 2015-ben már ennek majdnem háromszorosa, 8,2 ezer milliárd.
Mindezért pedig a hitelminősítő elsősorban
a magánkézben lévő adósságokat hibáztatja.
A magánszektor külső adóssága ugyanis 2005 óta évente 14,3 százalékkal emelkedik, szemben az állami szektornál tapasztalt 5,9 százalékkal.
A legnagyobb adósságfelhalmozó az ázsiai csendes-óceáni térség, amely – lenyomva minden más feltörekvő régiót – évente átlagosan 13,5 százalékkal bővítette hiteleit. A térségben különösen aggasztó Kína, India, Indonézia, Tajvan és Malajzia helyzete – hangsúlyozta a Moody's.
A feltörekvő és határpiacok ma sokkal fogékonyabbak egy általános gazdasági válságra, mint néhány éve voltak. Miközben ugyanis az egyes országok szuverén adósságprofiljai javultak, a magánszektor adósságainak jelentős emelkedése a nemzetgazdaságok egészeit is legyengíti a külső kockázatokkal szemben – figyelmeztetett a Moody's.
Ezzel együtt a gyenge gazdasági növekedés, az alacsony nyersanyagárak, valamint az amerikai kamatemelés fokozódó kockázata egyaránt arra utalnak a hitelminősítő szerint, hogy a jövőben csak még veszélyesebbé válhat a feltörekvő piacok adóssághelyzete.