A vállalati adósságok 2020-ig 75 ezer milliárd dollárig emelkedhetnek a mai 51 ezer milliárdos szintről – derül ki az S&P Global Ratings felméréséből. Ez normális esetben nem jelentene hatalmas problémát magas hitelminőségek, alacsony infláció és kamatok, valamint megfelelő gazdasági növekedés mellett – írja a CNBC.
A fenti körülmények hiánya azonban már sokkal veszélyesebb helyzetet teremt. Ha ugyanis a kamatok elkezdenek emelkedni, miközben a gazdasági feltételek romlanak, az amerikai vállalatok egyre nehezebben tudják majd kezelni az adósságaikat.
A kamatok és az infláció emelkedésével ugyanis egyre bajosabban lehet finanszírozni a kötvényadósságokat, a lassuló gazdaság pedig az üzleti környezetre gyakorol negatív hatást, szintén nehezítve az adósságfinanszírozást.
A legrosszabb forgatókönyv szerint
a romló körülmények hirtelen tőkekivonást eredményezhetnek
a hitelpiacokon, ami sokkhatásként érné a vállalatokat, destabilizálva az egész piacot. Ráadásul az S&P szerint a korrekció elkerülhetetlen, az egyetlen kérdés csupán annak mértéke lesz. Ezt a kivonulást és bizalomvesztést nevezi az S&P „Crexitnek".
Mindeközben a jegybankok továbbra is kitartanak az alacsony kamatok politikája mellett, amivel
tovább fűtik az adósságállományokat
– figyelmeztet az S&P. Az elemzés hangsúlyozza, a központi bankok nem tudnak megszabadulni attól a gondolattól, hogy a hiteleken keresztül próbálják felpörgetni a gazdasági teljesítményt.
Ezen környezet másik negatív következménye, hogy az alacsony kamatszintek egyes pénzügyi eszközök árait is lenyomják. Ezzel pedig arra ösztönzik a befektetőket, hogy olyan magasabb hozamokkal kecsegtető eszközöket keressenek, mint a kockázatos kötvények. Amennyiben viszont a korrekció beindul, a volatilitás pedig megugrik, úgy a vállalatok mellett a befektetők is jelentés veszélynek lesznek kitéve – olvasható ki az S&P jelentéséből.