Öt hónapja nem fordultak ekkorát a fogadások az olajpiacon, ahogy a hedge fundok és más befektetők hirtelen maguk mögött hagyták az olajár csökkenésére tett tétjeiket. A jelenség kissé talán meglepő, mivel
a piac erős gyanúval fogadja az OPEC tárgyalásainak hatékonyságát,
az amerikai nyersolaj ellen felvett spekulatív short pozíciók mégis 41 százalékkal elmaradnak az augusztusi csúcshoz képest – írja a Bloomberg. Ráadásul miután a szervezet bejelentette, hogy az algériai fővárosban újabb egyeztetést kezdeményez, az olaj ára mintegy 16 százalékot ugrott, folytatva a felpattanását a korábbi, négy hónapos mélypontjáról.
A piaci menedzserek 57 százalékkal (124 819 szerződés) vették vissza az amerikai WTI olaj esésére kötött fogadásaikat az augusztus 30-án véget érő három hét során, ami március vége óta a legnagyobb arányú csökkenés. Az ezt követő héten azonban 34 954 szerződéssel emelkedett a short fogadások száma, ahogy kétségessé vált a találkozó komolysága.
A szeptember 27-re időzített találkozó akadálya egyébként ugyanaz, mint a korábbi dohai tanácskozásé. Akkor Szaúd-Arábia az utolsó pillanatban bejelentette, a kitermelés visszafogásához Iránnak is csatlakoznia kell, noha az egyértelmű volt, hogy a nemzetközi szankcióktól éppen megszabadult Teherán határozottan növelni akarja a kitermelését.
Miközben az olajtermelés befagyasztásának témája inkább az egyedi limitek felé közeledik,
úgy tűnik, az OPEC szómágiája kifizetődik.
Ráadásul egyes elemzők szerint ezzel még jól is járhat az OPEC, mivel így a befektetők vonakodnak egyértelmű téteket tenni. Ezzel szemben, ha a szervezet letenne az asztalra egy végeleges megállapodást, amely később működésképtelennek bizonyulna, úgy a piaci szereplők is sokkal bátrabban és keményebben reagálnának a jelenlegi homályos helyzethez képest.
Mindazonáltal hozzá kell tenni, hogy
a sikertelen dohai találkozó idején az OPEC-nek szerencséje is volt.
A kitermelési problémák Kuvaitban, Kanadában és Nigériában segítették az olajárat, amely komoly emelkedést produkált a tárgyalást megelőzően. Éppen ezért a megegyezés hiánya ellenére a fekete arany árfolyam nemcsak magas maradt, de még tovább is emelkedett. Most viszont elképzelhető, hogy az OPEC-nek nem lesz ekkora szerencséje, mi több, egy újabb sikertelen összejövetellel azt kockáztatja, hogy komolyan csorbul a szervezet hitelessége.
Miközben a Nemzetközi Energiaügynökség már figyelmeztetett, hogy az olajpiaci túlkínálat jövőre is fennmarad, az OPEC úgy viselkedik, mint egy jegybank – mondja a Morgan Stanley nyersanyagpiaci stratégája. Amikor ugyanis a piac kezd túlságosan szélsőséges irányba mozdulni,
egyszerűen ráijesztenek a shortolókra.
Vagyis – tette hozzá – fundamentálisan majdnem teljesen mindegy, lesz-e megállapodás a következő találkozón.