Az olajár összeomlása és a nemzetközi szankciók mellett Vlagyimir Putyin tavaly októberben „szabadkikötőnek" nyilvánította Vlagyivosztokot, melynek eredményeként a befektetők igen erős védelmet és támogatást kaptak. A cél az volt, hogy a város lélekben közelebb álljon Las Vegashoz, mint Moszkvához – írja a Bloomberg.
A terv azonban talán túl jól sikerült. A külföldi tőke becsalogatásával ugyanis az orosz vezetés ma már azt kockáztatja, hogy túlzott függőségbe kerül a kínai befektetőktől. Egyes orosz vélemények pedig már arra figyelmeztetnek, hogy a kínaiak, kihasználva Oroszország gyengeségét és Kína erejét, lényegében
fokozatosan átveszik a hatalmat egyes régiók fölött.
Ráadásul a turizmusban is egyértelműen látszódnak már az eredmények. Miközben idén az Oroszországba érkező külföldiek száma 21 százalékkal csökkent, addig Vlagyivosztokba 22 százalékkal többen mentek. Elsősorban a kínaiak tornászták föl a számot, miután a makaói mágnás, Lawrence Ho megnyitotta 172 millió dolláros Tigre de Cristal kaszinóját, amely a legnagyobb Oroszországban. Nem mellesleg Ho vállalata, a Summit Ascent Holdings máris 500 millió dolláros terjeszkedést tervez.
A biztosított körülmények között persze nem véletlen, hogy
özönlenek a befektetők a térségbe.
A zónában regisztrált cégek ugyanis ötéves adókedvezményben, vámmentességben részesülnek és vízumokhoz is hozzájuthatnak. Ezek, és más ösztönzők, segítettek abban, hogy a térségben 10 százalékkal növekedjenek a befektetések, noha továbbra is igen nehéz gazdasági helyzetben lévő régióról van szó.
Noha Vlagyivosztok lényegében Oroszország bűnözési központja, ez sem tartja vissza a kínaiakat. A kínai cégek ugyanis
már eddig is több mint 2 milliárd dollárt ruháztak be a régióban,
főként az olajfinomítás területén.
Nem mellékesen a kérdésnek igen komoly geopolitikai vonatkozásai is vannak. Ahogy ugyanis Putyin kapcsolatai az EU-val és az Egyesült Államokkal az elmúlt időszakban megromlottak, az orosz elnöknek nincs túl sok választása Kínán kívül – mondja Alexander Lukin, a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének Ázsia szakértője. Peking azonban nem kaphat monopóliumot – tette hozzá Lukin.