A ma működő kisebb nagyobb családi vállalatok jó része a rendszerváltás körüli időben indult, ami azt jelenti, hogy az akkori vállalkozók most jutottak el abba a korba, amikor már másnak kell átadniuk a helyet. A Szamos Marcipán Kft-nél már a harmadik nemzedék veszi át a stafétabotot.
Számomra nem volt kérdés, hogy a családi vállalkozásban helyezkedjek el"
– emlékszik vissza Kelényi Ádám. „18 éves korom óta dolgozok a Szamos Marcipánnál, végeztem diákmunkát, főiskolai gyakorlatot, és kétkezimunkát is." A családi hagyaték operatív irányításának átvételét az elmúlt három évben kezdték meg.
Kelényi Ádám testvérével, Kolossal osztja meg a feladatokat a cégben, de a család többi tagja is kapott feladatot a cégben: Ádám édesapja Kelényi Gyula a Szamos cégbirodalom stratégiai felsővezetője, édesanyja szintén tulajdonostárs és ő felel a Szamos márka arculatáért, a márkanév építéséért. Szamos László, Ádám nagybátyja cukrászként szakmai segítő, fejlesztő és a lánya is a családi vállalkozásnál dolgozik, mint a webshop menedzsere.
Vezetőként mindketten saját hatáskörükben hoznak döntéseket, ám a stratégiai kérdésekben a családi tanács hozza meg a végső ítéletet.
„A családi tanácsban nincsenek külső, nem a családhoz tartozó tagok, csak mi. Például egy újabb kávézó megnyitásakor, vagy a csomagolás megváltoztatásához mindannyiunk közös egyetértése szükséges."
– fogalmaz Kelényi Ádám. Ez a mechanizmus ugyanis lelassítja a döntéshozatalt. Olykor előfordul, hogy nem jutnak időben egyezségre, ám ennek a következményeit is együtt viselik. „Nincs olyan, hogy valamelyikünk felmond és elmegy máshova dolgozni, mint ami esetleg egy klasszikus értelemben vett vállalkozásnál történne. A családi tanácsban nincs fluktuáció, és ez az, ami a cégünket erőssé teszi" – teszi hozzá.
A gyorsan változó világban azonban a családi vállalkozásoknak is alkalmazkodniuk kell, és az ehhez szükséges lépéseket a Szamosban is meg kell hozni, még akkor is, ha ezek a döntések az előző generáció számára teljes képtelenségnek tűnnek. Kelényi Ádám szerint
igencsak nehéz volt elfogadtatni édesanyjukkal, hogy a kávézókban a pultnál történjen a kiszolgálás.
A Szamos család egészen Londonig repült, hogy megismerjék, hogyan lehet elegánsan, ám a gyorsuló világnak megfelelő kiszolgálási módot itthon is megvalósítani. A döntés így megszületett: az új, nyár elején nyílt Kossuth téri kávézóban már a pultnál várják a vendégeket. Hasonló a helyzet a folyamatokat modernizáló változtatásokkal: az előző nemzedéknek a gyorsan változó technológiai fejlesztésekkel nehezebb megbarátkozni.
"Gyakran vitatkozunk, indulatosak vagyunk, ha üzletről van szó, de a családi eseményeken ezeket félretesszük, nem esünk egymásnak a vasárnapi ebéd felett.
Ez is egy olyan dolog, amit gyerekkorunk óta tanulunk: az üzlet üzlet, a család pedig család."