Ezen a hétén a Bitcoin már több mint 15 százalékot erősödött, és a pénteki hongkongi kereskedésben az árfolyama átlépte a 900 dollárt is. Ezzel a virtuális valuta a Bloomberg adatai szerint idén már 107 százalékot emelkedett. Ezeken a szinteken utoljára 2014 januárjában volt a Bitcoin, miután – részben a kínai korlátozások miatt – szakadni kezdett a rekordnak számító 1137 dolláros árfolyamról.
A Bitcoin olyan ralit produkál, amellyel
lenyomott minden vezető devizát, részvényindexet és nyersanyagot 2016-ban.
Ráadásul a befektetők csak még lendületesebben kezdték venni a fizetőeszközt a közelmúltbeli törökországi és berlini események után.
Nem mellékesen a Bitcoin tranzakciókban élen járó Kínában is felpörgött a vásárlás, ahogy a befektetők mérlegelni kezdték, milyen hatással lehet a jüanra, ha az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jövőre a korábban vártnál gyorsabb ütemben szigorít.
A virtuális fizetőeszköz vonzerejét az adja a kockázatosabb időszakokban, hogy a klasszikus devizáknál sokkal kevésbé van alárendelve a kormányzatoknak és az állami szabályozásoknak. A sokkal hagyományosabb menedékeszköznek számító arany mindeközben gyengült ebben a negyedévben, ahogy az amerikai kamatemelés három éve nem látott alacsony szintre szűkítette a prémiumát a Bitcoinnal szemben.
A Fed szigorítása feltehetően számos feltörekvő piaci befektetőt tolt át a Bitcoin piacára,
különösen Kínában, ahol sokan kimenekültek a klasszikus devizaeszközökből – mondta Thomas Glucksmann, a hongkongi Gatecoin szakértője. Hozzátette, ahogy átléptük a 800 dolláros árfolyamot, egy fontos ellenállási pont tört meg, és megnyílt az út a pszichológiailag kiemelkedően jelentős ezer dolláros szint előtt, ahonnan már minden lehetséges.