Az Magyar Nemzeti Bank (MNB) az inflációs jelentésében jelentősen, 3-ról 3,6 százalékra növelte a jövő évi bruttó hazai termék (GDP) bővülésre vonatkozó előrejelzését. A jegybank jövőre a korábbinál 0,1 százalékponttal nagyobb, 2,4 százalékos inflációt vár a jelentés szerint.
Jövőre a növekedés élénkülését elsősorban a fogyasztás bővülése idézi elő,
amiben döntő szerepet játszik a minimálbér-emelés és a garantált bérminimum növekedése, ebből fakadóan a lakosság rendelkezésére álló jövedelem emelkedése, emellett a beruházások is érdemben bővülhetnek – mondta Balatoni András, az MNB igazgatója.
A Századvég Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb előrejelzése szerint a magyar gazdaság
de bizonyos feltételek teljesülése esetén elérheti a négy százalékot.
Várhatóan az államadósság is tovább mérséklődik: míg tavaly év végén a mutató a GDP 74,7 százalékát tette ki, addig idén 73,3 százalék, jövő év végén pedig 71,2 százalék lehet.
A KSH adatai szerint idén január–októberben a bruttó átlagkereset 258 300 forint volt, 6 százalékkal több az előző évhez képest. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékos emelése is hatással volt. Az év első tíz hónapjában a nettó keresetek emelkedése a személyijövedelemadó-kulcs egy százalékpontos csökkenése következtében 7,6 százalék volt.
Októberben a bruttó átlagkereset 262 200 forint volt nemzetgazdasági szinten, míg
az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 174 400 forint volt,
a kedvezményt is figyelembe véve pedig 181 600 forintra becsülhető.
A kelet-közép-európai régió fővárosai közül Pozsonyban a legmagasabb, 1403 euró (435 ezer forint) az átlagbér, Budapest a harmadik helyen áll 1231 euróval (381 ezer forint), derült ki a PayLab felméréséből.
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint
lenne lehetőség a járulékok és a jövedelemadó egyidejű csökkentésére.
Úgy véli, hogy a kis cégek vesztesei lehetnek a béremelésnek. Szerinte a mostani kedvező folyamatok fenntartásához az állami szektorban két-háromszor nagyobb termelékenység kellene, a magánszektor teljesítményét tíz éven belül meg kellene duplázni.
Akkor csökkenhetnek a munkát terhelő adók, ha a gazdaság stabilan három százalék fölött tud nőni, mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
Szerinte a jövedelemadót lenne érdemes csökkenteni.
Ha a gazdaság át tud állni egy tartósan 3 százalékot meghaladó növekedésre, akkor lesz forrás a munkát terhelő adók további csökkentésére, mondta a tárcavezető a Világgazdaságnak adott interjúban.
A 310–315-ös sávban mozgó forint picit gyengébb annál, mint amire a Nemzetgazdasági Minisztérium számított, de ez az árfolyam nem befolyásolja az államadósság csökkenését, nincs szükség bűvésztrükkre – mondta Varga Mihály a Figyelőnek.
A tavalyi évhez képest közel másfél nappal hosszabbodtak a fizetési határidők, derült ki a Bisnode elemzéséből. Miközben a vállalkozások fizetési határideje nő, a csúszással fizető társaságok is 2 nappal hosszabb késéssel teljesítik fizetési kötelezettségeiket. Nemcsak a fizetési csúszások, hanem a késve fizetett számlák aránya is növekedett.
Emelte 4-4 forinttal a benzin és a gázolaj árát szerdán a Mol. Az emeléssel
Változik az offshore cég fogalma, és új adóamnesztia-szabályokat is tartalmaznak a karácsony előtt kihirdetett új adójogszabályok.
Ha nem is álruhában, de rendszeresen megfordul a „végeken”, a vasutasok között a MÁV elnök-vezérigazgatója, Dávid Ilona, aki a saját Facebook-oldalán hirdeti meg a „főnöki fordákat”. A Magyarország legnagyobb vállalatát több mint négy éve irányító üzletasszony az Origónak adott interjúban azt mondta, hogy
a magyar vasút is profitálhatna abból, ha 2024-ben Budapest rendezhetné meg a nyári olimpiai játékokat.
A jövő évi vizes világbajnokságra elkészül az új Dagály Úszóaréna, amelynek az építése már javában tart. Szeptember óta azonban a strand is zárva van, hiszen azt is felújítják, és a jelenlegi elképzelések szerint a 2018-as strandszezonra nyithat majd ki újra.
Nem csupán néhány medence felújításáról van szó, hiszen
az egész strandfürdő megújul,
a medencéktől a játszótereken, sportpályákon, öltözőkön át egészen az épületekig. A megszépülő strandfürdő látványterveit először az Origón láthatta.
Ez is a héten történt:
Újabb személyekre és vállalatokra terjesztette ki Oroszország elleni gazdasági szankcióit az Egyesült Államok, derült ki az amerikai pénzügyminisztérium közleményéből. Ez még az Obama-kormány döntése. A büntetőintézkedéseket korábban a Krím félsziget megszállása és a kelet-ukrajnai konfliktusban való érintettsége miatt rótták ki Oroszországra. A szankciókkal sújtottak
Nyolc év telt el a pénzügyi válság kezdete óta, de még mindig újabb bankok szorulnak állami mentőövre. Ezúttal az olasz pénzügyi szektort kell megtámogatni 20 milliárd euróval. A döntéssel a bedőlt hitelek miatt bajba jutott bankrendszeren próbál segíteni az új olasz kormány.
A Brit Iparszövetség szerint a brit üzleti vállalkozásoknak elemi érdekük, hogy az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnése után is vámakadályoktól mentesen kereskedhessenek az Európai Unióval.
A Bitcoin arra készül, hogy június óta nem látott heti ugrást hajtson végre, ahogy a geopolitikai kockázatok megnövelték a digitális fizetőeszköz vonzerejét a világpiacon. Péntekig a Bitcoin már több mint 15 százalékot erősödött a héten, és a pénteki hongkongi kereskedésben az árfolyama átlépte a 900 dollárt is. A Bloomberg adatai szerint így
a virtuális valuta idén már 107 százalékot emelkedett.