Június óta a kínai jegybank (PBOC) 1100 milliárd dollárnyi devizatartalékot számolt föl a Goldman Sachs számításai szerint, ami közel a duplája annak az 540 milliárdos összegnek, melyet a PBOC hivatalosan közölt. A Goldman úgy jutott erre az eredményre, hogy figyelembe vette a jegybank devizamozgásért felelős részlegének adatainak is – írja a MarketWatch.
Ráadásul a júniust követő hónapokban a számítás szerint egyre nőtt az eltérés a hivatalos adatok és a valódi devizaeladások között. A Goldman csapatának vezetője, MK Tang szerint a rés nagyjából 25 milliárd dolláros volt az elmúlt néhány hónapban.
A PBOC azért kezdte eladni a novemberig 14 egymást követő hónapban csökkenő devizatartalékait, hogy
támogassa a gyorsan gyengülő fizetőeszközét.
Ráadásul az idei év korábbi szakaszaiban tapasztalt eladásokat követően a dollár még tovább erősödött többek között a jüannal szemben is Donald Trump elnökké választása után. A jüannal ennek következtében 2008 vége óta nem látott gyenge szinteken kereskednek a dollár ellenében.
Ezzel párhuzamosan a világ második legnagyobb gazdasága szigorította a tőkekorlátozásokat, hogy meggátolja a vagyonos állampolgárok további tőkekivonását az országból. Jelentős problémát okoz ugyanis, hogy a befektetők egyre idegesebbek a Kínában forgó rossz hitelek mértékével kapcsolatban.
Tavaly ugyanis Peking nagyobb hozzáférést biztosított a hitelekhez azzal, hogy
csökkentette a bankok számára előírt hitelezési tartalékrátákat, és tőkét pumpált a kínai gazdaságba.
Legutóbb egyébként a Kommunista Párt úgy döntött, szigorít a hitelfeltételeken, melynek következtében jelentős eladási hullán indult be Kína 8 ezer milliárd dolláros kötvénypiacán.
Mindemellett egy kutatásában a Danske Bank arra figyelmeztetette a befektetőket, hogy ne becsüljék alá Kínával kapcsolatos kockázatokat.
Az anyag négy olyan területre világított rá, ahol komoly pénzügyi kockázatok jelentkezhetnek.
Ilyen a nehézségekkel küzdő kínai részvény- és kötvénypiac, az offshore jüanpiac, valamint a tőkeáramlásokkal kapcsolatos adatközlés.
A bizonytalanság kihatott a kínai pénzügyi piacokra is, aminek következtében a Shanghai Composite Index 0,49 százalékos mínuszban zárt kedden, miközben igencsak nehéz decemberrel küzd eddig.