Az arany ára idén elérheti az unciánkénti 1400-1500 dolláros szintet is – mondja Ronald-Peter Stoeferle, az Incrementum ügyvezető partnere. A nemesfém 2013 szeptemberében forgott utoljára 1400 dolláron.
Idén az hajtotta fölfelé az aranyat, hogy számos befektető megriadt attól, Donald Trump talán mégsem lesz képes bevezetni a korábban beígért gazdaságélénkítő terveit. Ráadásul a brexittel kapcsolatos bizonytalanságok
csak tovább fokozták a menedékeszköz iránti keresletet.
Egy ilyen környezetben pedig az emelkedő infláció is az aranyat támogatja – írja a Bloomberg.
Egyelőre még a „technikai senki földjén" vagyunk, és a szezonális hatások sem igazán kedvezők – mondta Stoeferle. Az igazi felfutás azonban a nyár elején kezdődhet, mivel jelenleg még csak egy bikapiac kezdetén vagyunk – tette hozzá.
Mindazonáltal nem mindenki szemléli ilyen optimistán az arany jövőjét. A Société Générale például azt javasolja ügyfeleinek, hogy még a mostani felívelés idején adjanak el, mivel úgy számolnak,
az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatemelési ciklusa, illetve a politikai események korlátozott hatásai az arany árának csökkenését eredményezhetik.
A bank várakozásai szerint az idei negyedik negyedévben 1125 dolláron áll majd a nemesfém, ami nagyjából egybeesik a Bloomberg által megkérdezett elemzők prognózisainak 1230 dolláros mediánjával.
Ezzel párhuzamosan a tavalyi negyedik negyedév legmegbízhatóbb aranyár előrejelzőjének számító BNP Paribas is óvatosságra intett ebben az évben. A pénzintézet még januárban jelezte, az arany valószínűleg gyengülni fog, amennyiben a Fed folytatja a kamatemelését és fenntartja a dollár erejét.
Amellett, hogy a Fed várakozásai szerint az amerikai infláció hamarosan eléri a célként meghatározott 2 százalékos szintet,
Európában is az árak emelkedése tapasztalható.
Februárban például 2 százalékos volt az eurózóna fogyasztói árinflációja, ami a legmagasabb 2013 februárja óta. Ugyanebben a hónapban az Egyesült Királyságban az inflációs 2,3 százalékos volt, ami egyszerre tükrözi a font gyengülését a brexitszavazást követően, illetve az olajár emelkedését.