Jelentős várakozások mellett fog beindulni a második negyedéves gyorsjelentési szezon Európában, miután az év első három hónapjában a profitok hat éve nem látott ütemben bővültek – írja a Bloomberg. Az enyhülő politikai kockázatoknak, illetve az erősebb gazdasági teljesítménynek köszönhetően az akkori eredmények 7,4 százalékkal pörgették föl az Euro Stoxx 50 index előremutató profitszorzóját a decemberi mélypontról. Mivel ez igencsak megdobta a részvények árát,
a befektetőknek most ismét egy erős negyedévre van szükségük ahhoz, hogy kitartson az eddigi bővülési lendület.
Tekintve, hogy az európai értékeltségek ma valószínűleg fair szinteken állnak, a kontinens részvénypiacának további emelkedéséhez komoly szükség van a nyereségek fölpattanására – mondja az Allianz Global Investors alapmenedzsere, Marcus Morris-Eyton. Hozzátette, a céges eredményeknek ma sokkal fontosabbak, mint a ciklus más szakaszaiban voltak.
A stratégák azonban elkezdtek óvatossá válni, miután korábban lendületesen vásároltak a nyomott értékeltségekre hivatkozva. Ezt a hangulatot támasztja alá az is, hogy az eredményvárakozások hónapok óta tartó följavítása után most negatív tartományba fordultak a prognózisok. Ráadásul a múlt héten több mint három hónapja először fordult elő, hogy az európai részvényalapok tőkekiáramlást tapasztalhattak.
Az Allianz szakértője azzal számol, hogy
alacsony kétszámjegyű profitnövekedésről jelentenek az európai cégek, ami csak némileg haladja meg a nagyjából 10 százalékos konszenzust.
Az egész évre nézve a Bloomberg által megkérdezett elemzők 13 százalékos bővülésre számítanak.
Mindazonáltal ha a profitnövekedések elmaradnak a várakozásoktól, akkor a megemelkedett értékeltségek, illetve az emelkedő kötvényhozamok negatív hatást gyakorolhatnak a részvénypiaci kilátásokra – figyelmeztetett Emmanuel Cau, a JPMorgan részvénystratégája. Az elemző szerint az Euro Stoxx 50 index 3650 ponton fejezheti be az évet, ami nagyjából 5-6 százalékkal lenne magasabb a jelenlegi állásnál.
Noha lehetnek jó vételi lehetőségek az év vége felé közeledve, a JPMorgannél valószínűleg megvárják, hogy az Európai Központi Bank hivatalos bejelentést tegyen az élénkítő programjának jövőjéről. Cau ezzel együtt úgy számol, hogy ebben a negyedévben gyengébbek lesznek a profitok, mint az idei első három hónapban.
A konkrétumokat tekintve az elemzők arra számítanak, hogy
a bankok és az autógyártók erős nyereségekről számolhatnak be
a második negyedévre vonatkozóan, viszont az izmos euró rányomhatja a bélyegét az exportőrök eredményeire.