Idén 3,5 százalékkal bővülhet a világgazdaság a tavalyi 3,2 százalék után az IMF szerint, ami azt jelenti, hogy a Valutaalap nem módosított a globális növekedési prognózisán a most kiadott World Economic Outlook frissítésében – írja a Bloomberg. Jövőre az ideinél enyhén erősebb, 3,6 százalékos lehet a globális GDP-növekedés.
A legfontosabb számok mellett külön érdekesség, hogy a Valutaalap megállapítja,
a világgazdaság talpra állásának motorjai átalakulás alatt vannak.
Ennek eredményeként a növekedés egyre kevésbé támaszkodik az amerikai és a brit gazdaság teljesítményére, viszont egyre nagyobb hatást gyakorol Kína, Japán, az eurózóna és Kanada.
Az IMF úgy számol, hogy
az USA idén és jövőre is 2,1 százalékkal izmosodhat,
ami megfelel a június 27-én kiadott várakozásnak. Az áprilisi erőjelezés azonban még arról szólt, hogy a világ legnagyobb gazdasága idén 2,3 százalékkal, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet. Tavaly egyébként 1,6 százalékos volt az amerikai gazdasági növekedés.
Az USA-tól remélt teljesítmény visszafogás elsősorban azt tükrözi, hogy a korábban várt fiskális élénkítések valószínűleg kisebb mértékben gyakorolnak majd pozitív hatást, mint ahogyan azt várni lehetett – mondja a Valutaalap csapata. Miközben Donald Trump kormánya a stabil 3 százalékos gazdasági növekedést tűzte ki célul nemrégiben,
az IMF szerint a beígért adócsökkentések és infrastrukturális fejlesztések a korábban reméltnél enyhébben pörgethetik csak az amerikai gazdaságot.
Mindeközben a brexittel összefüggő tárgyalások közepette, a Valutaalap 0,3 százalékponttal 1,7 százalékra fogta vissza a 2017-es brit növekedési prognózist, köszönhetően a vártnál gyengébb első negyedéves teljesítménynek. A szigetország pénzügyminisztériuma időközben közölte, a friss előrejelzés pontosan azt támasztja alá, hogy a kormánynak növelnie kell a termelékenységet, illetve a lehető legjobb megállapodásra kell törekednie az Európai Unióval. A brit gazdaság fundamentumai ugyanis erősek – hangsúlyozták.
Az egyre nagyobb globális hatást gyakoroló országok közül Kína idén 6,7, majd jövőre 6,4 százalékkal bővülhet. Az IMF úgy számol, a világ második legnagyobb gazdaságának növekedése átlagosan évi 6,4 százalékos lehet 2018 és 2020 között.
Ezzel párhuzamosan Japán idén 1,7, míg jövőre csak 0,6 százalékkal izmosodhat, miközben
az eurózóna 2017-ben 1,9, majd 2018-ban 1,7 százalékkal erősödhet.
Mindkét évben Spanyolország nyújthat kiemelkedő teljesítményt a Valutaalap szerint. A fenti számok egyébként vagy megfeleltek az idén kiadott korábbi prognózisoknak, vagy némileg javított rajtuk az IMF.
A növekedés tekintetében Kanada vezetheti majd a G7 országok listáját, ahogy idén 2,6 százalékkal bővülhet. Jövőre viszont csak 1,9 százalékos lehet a növekedés, ami 0,1 százalékpontos csökkentést jelent az áprilisi várakozáshoz képest.
Európa feltörekvő piaci és fejlődő térségében idén 3,5, jövőre pedig 3,2 százalékos lehet a növekedés.
Ez 2017-re 0,5 százalékpontos javítást, míg 2018-ra 0,1 százalékpontos visszafogást jelent az áprilisi prognózishoz képest.
Jóllehet rövid távon az IMF úgy látja, a globális kilátásokra vonatkozó kockázatok mérsékeltek, középtávon már lehetnek problémák. Az igencsak felfokozott piaci értékeltségek, illetve a nagyon alacsony volatilitás – kiegészülve a politikai bizonytalanságokkal – megemeli egy piaci korrekció esélyét. Ez pedig nemcsak a növekedést, de az általános gazdasági hangulatot is ronthatja.
Az alacsony inflációval és gyenge kereslettel küszködő fejlett gazdaságok számára
a Valutaalap a monetáris és fikális támogatás folytatását javasolja, miközben figyelmeztet, a jegybankoknak nem szabad túlságosan gyorsan megemelniük a kamatokat.
Végül hozzáteszik, a széles körben terjedő protekcionizmus, valamint a nem megfelelő szabályozói környezet egyaránt ronthatják az országok gazdasági teljesítményeit.