A friss trónfosztással úgy dőlt meg az ExxonMobil uralma, hogy az amerikai cég ráadásul egészen a kilencedik helyig esett vissza az S&P Global Platts által készített top 250-es listán. A második helyre az E.ON futott be, míg a bronzérmes a Reliance Industries lett. A német E.ON teljesítménye azért is kiemelkedő, mert
a cég a 114. helyről emelkedett föl.
Az első helyezett Gazprom tavaly a harmadik volt.
A lista egyébként az 5,5 milliárd dollárnyi eszközértéket meghaladó cégeket rangsorolta olyan pénzügyi tényezők alapján, mint az eszközérték, a bevétel, a profit, valamint a befektetett tőkén realizált hozam.
A Gazprom megerősödése mögött részben az állami tulajdon áll, de fontos volt az európai földgázpiacon betöltött szerepe, valamint egyes versenytársak gyengülése is – írja a Business Insider. Mindeközben az sem elhanyagolható, hogy az orosz gázóriás igen jól vészelte át a szankciókat, az EU-ból érkező szabályozói fenyegetéseket, valamint az olaj- és gázárak csökkenését.
A jelenleg érzékelhető átalakulás azonban mélyebb változásokat is jelez az energiaiparban – vélik az S&P Global Platts szakértői. A lista vezetői ugyanis általában integrált olajtársaságok. Ebben az évben viszont jelentősen feltörtek a közüzemi, illetve csővezeték-vállalatok. Ha pedig ehhez hozzávesszük az Exxon visszaesését, akkor
a legmélyebb átalakulást láthatjuk, mióta a rangsort először összeállították
– jelezte közleményében az S&P Global Platts.
Mindazonáltal a jelenlegi átalakulás nem túlságosan meglepő. Az olajárak ugyanis már a harmadik éve gyengélkednek, nyomást helyezve ezzel az olajszektorra. Ez viszont nem feltétlenül érinti a közüzemi és csővezeték-cégeket. Ráadásul az alaposan szabályozott közüzemi vállalatok abból is előnyt kovácsolhatnak, hogy a bevételeik kevésbé vannak kiszolgáltatva az olaj- és gázárak kilengéseinek.
Ezzel együtt az amerikai földgázszektor számos társaság számára igen ígéretes terepnek bizonyul. A gázkitermelés megugrása ugyanis megnövelte az igényt a csővezeték-kapacitás kibővítésére. Az S&P jelentése szerint ez a trend folytatódhat is a következő évtizedben, és
várhatóan több milliárd dollárnyi új beruházás ömlik majd az USA, Kanada és Mexikó csővezeték-projektjeibe.
A lecsúszást elkerülő olajcégek közül egyébként sokan éppen azért tudtak jól teljesíteni, mert beruháztak a csővezetékekbe. Az S&P külön kiemelte a francia Totalt, amely a 12. helyről a tizedikre ugrott föl. Ezzel pedig úgy tudott két év után ismét a top 10-be kerülni, hogy jelentős beruházásokat hajtott végre az amerikai földgázpiacon.
A teljes képhez hozzátartozik, hogy a rangsor a négy pénzügyi tényező összessége alapján alakult ki, tehát az egyes szempontok szerint eltérők az eredmények.
Az eszközállomány tekintetében például a Royal Dutch Shell lett az első 411 milliárd dollárral.
Ezzel párhuzamosan a Shell mindössze nyolcadik a nyeresége alapján, de a beruházások hozamait figyelembe véve az első 10-be sem fért bele. Így érte el az összesített listán a 23. helyet.