A legfrissebb prognózisok szerint idén 6,8 százalékos lehet a kínai GDP növekedése, szemben a korábban várt 6,7 százalékos bővüléssel – jelezte szerdai előrejelzésében az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB). A vártnál kedvezőbb növekedés mögött a háztartások fogyasztásának érezhető erősödése áll. Mindazonáltal a jövő évre nézve már sokkal több a lefelé ható nyomás – írja a CNBC.
Ennek eredményeként
2018-ban a Kína GDP-je mindössze 6,4 százalékkal nőhet,
köszönhetően a gazdaság „irányított mérséklésének" – mondta Joseph Zveglich, az ADB kutatási igazgatója. Ez pedig a Világbank adatai szerint 1990 óta, vagyis közel harminc éve nem látott alacsony növekedési ütem lenne.
Az „irányított mérséklés" alapvetően arra utal, hogy a kínai vezetés igyekszik egyensúlyozni aközött, hogy leépítse az országban felhalmozódott tekintélyes mennyiségű adósságot, illetve hogy mindeközben fenntartsa a gazdasági növekedést.
Ezzel együtt a régiós bővülés is kedvezőbb lehet idén a korábban vártaknál. Ázsia fejlődő gazdaságaiban ugyanis
az export, illetve a belső fogyasztás is erősebben alakulhat 2017-ben, mint ahogy arra korábban számítottak
– közölte az ADB. A szervezet éppen ezért 0,1 százalékponttal 6 százalékra emelte meg a térség idei növekedési előrejelzését. Ez a csoport olyan országokat foglal magában, mint Kína, Hongkong, Dél-Korea vagy Szingapúr, de nem része például Japán.
Jövőre ugyanebben
a térségben 5,8 százalékos lehet a növekedés.
Összevetésképpen az Egyesült Államokban idén 2,2, jövőre pedig 2,4 százalékkal nőhet a gazdaság a legfrissebb várakozások szerint.
A régió vártnál jobb gazdasági teljesítménye mögött jelentős részben az áll, hogy kedvezőbben alakult a kereskedelem, mint ahogy azt az elemzők korábban várták. Ezzel párhuzamosan az ADB jelezte, közelről figyelik az Észak-Koreával fennálló feszültséget, de egyelőre nem érezhetők annak jelentősebb gazdasági hatásai.