Az Intrum Justitia, Európa vezető követeléskezelő vállalatcsoportja évente elkészíti Európai Fogyasztói Fizetési Jelentését. Az idei kutatásban 24 országból 24 401 európai – köztük 1006 magyar – állampolgár vett részt.
A 2017 novemberében készített kutatás szerint a magyarok több mint fele havonta megtakarít egy bizonyos összeget. A rendszeresen spóroló magyarok aránya 8 százalékponttal emelkedett egy év alatt, így alig marad el az 57 százalékos európai átlagtól.
A fiatalabb generációk körében többen vannak, akik minden hónapban spórolnak. Míg a 18-34 évesek között tízből hat magyar rendszeresen megtakarít, addig az 50 évnél idősebbek körében tízből négy megkérdezett tesz félre havonta.
Nem elsősorban a félretett összeg nagysága a fontos, hanem az, hogy rendszeresen legyen megtakarításunk. Az elv, a szemlélet és a hozzáállás az igazán lényeges. Kedvező, hogy az elmúlt évek adataihoz képest egyre többen állítják, minden hónapban figyelnek arra, hogy legyen tartalékuk"
– emelte ki Kis Annamária, az Intrum Justitia üzletfejlesztési és értékesítési igazgatója.
A megkérdezettek döntő többsége, több mint 60 százaléka az előre nem látható kiadások miatt tesz félre.
Európai összehasonlításban a magyarok körében a legmagasabb a lakáscélból megtakarítók aránya – a kutatásban szereplő országok átlaga 16 százalék,
Magyarországon azonban minden negyedik rendszeresen spóroló erre a célra is félretesz. Ezzel szemben utazásra félrerakni nem olyan népszerű hazánkban, mint Európában. Míg a nemzetközi adatok szerint tízből négy ember tesz félre utazásra, addig hazánkban ez az arány 25 százalék.
Az életkori sajátosságok erősen befolyásolják a megtakarítási prioritásokat. A 18-34 év közöttiek inkább lakáscélra, esetleg utazásra spórolnak, az idősebb korosztályok azonban a gyerekeiknek, unokáiknak teszik félre pénzüket.
A magyar megtakarítási szokások kevés kivételtől eltekintve megegyeznek az európai jellemvonásokkal. Az egyik ilyen magyar sajátosság, hogy inkább lakásra spórolunk, mint utazásra. Abban is eltérünk az európai átlagtól, hogy hazánkban felülreprezentált a készpénz megtakarítási célú használata a megtakarítási számlák rovására"
– hangsúlyozta Kis Annamária.
Magyarországon a legnépszerűbb megtakarítási forma a készpénz, majdnem minden második megtakarító ilyen formában is félrerak.
A malacpersely mellett a megtakarítási számla igen gyakori, a válaszadók 35 százaléka ezt az eszközt alkalmazza. A világ pénzügyi tendenciáihoz hasonlóan egyre többen keresik a kriptovalutát. A kutatási adatok szerint közel annyian említették használt megtakarítási formaként a különböző virtuális pénzformákat, amennyien az aranyat.