Tekintettel arra, hogy a szállásdíj nem esik speciális levonási tilalom alá, az általános szabályokat kell megvizsgálni - kezdi válaszát Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértő az Adózóna.hu cikkében.
Az áfatörvény 120. paragrafusa alapján a vásárolt termék, igénybevett szolgáltatás általános forgalmi adója tekintetében olyan mértékben illeti meg az adóalanyt az adólevonás joga, amilyen mértékben a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja.
Vagyis azt kell vizsgálni, hogy a felmerült céges kiadás a munkavállaló vagy a munkáltató érdekeit szolgálja-e elsődlegesen?
Az adójogi szakértő állásfoglalása alapján ez elsősorban a munkavállaló érdekét szolgálja,
hiszen az ő kötelessége a munkáltató által előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni.
Vagyis a felszámított forgalmi adó nem vonható le.
Viszont a 2015/5. Adózási kérdés alapján – amely csoportos munkásszállítás ingyenes biztosítására vonatkozik – speciális körülmények fennállása esetén igen kivételes és szűk körben előfordulhat, hogy mindez a munkáltató érdekében történik, mivel az a munkavégzés feltételeinek biztosítása érdekében történik.
Az európai bíróság esetjoga szerint (C-258/95. számú ítélet, Julius Fillibeck ügy) ha egyedül a munkáltató tudja a megfelelő munkahelyre szállítást megoldani, úgy az a munkáltató érdekeit szolgálja. Ezzel párhuzamban felmerülhet, hogy
ha a munkáltató csak szállás biztosításával tudja a munkavállaló munkára képes állapotban való megjelenését biztosítani, akkor a szállásdíj általános forgalmi adója levonható lehet.
Ebben azonban célszerű az adóhatóságtól írásban állásfoglalást kérni.
A teljes cikk az Adózóna.hu-n olvasható el.