Az új rendelkezés szerint a filmek és tévésorozatok színészei legfeljebb a teljes produkciós költség 40 százalékát kaphatják majd meg.
A főszereplők gázsija pedig nem haladhatja meg a teljes szereposztás költségének 70 százalékát.
A lépésre azért volt szükség, mert Kínában komoly vita alakult ki a közösségi oldalakon a hírességek csillagászati honoráriumai és az állítólagos adócsalások miatt.
A hivatalos bejelentést több kormányhivatal – köztük a propagandahivatal, a kulturális és idegenforgalmi minisztérium, valamint a rádió, televízió és film szabályozásával foglalkozó hivatal – közös közleményében hozták nyilvánosságra.
Ez nem indokolja konkrétan a hírességek elleni fellépést, csupán arról ír, hogy szükségessé vált a beavatkozás a színészek csillagászati gázsija, az adóelkerülés és más problémák miatt,
ezek ugyanis "rombolóan hatnak a film- és tévéiparra, és pénzhajhászáshoz vezetnek". A kártékony hatások között sorolták még, hogy a fiatalok vakon követik a hírességeket és csorbulnak a társadalmi értékek.
Májusban egy kínai tévés műsorvezető, Cuj Jung-jüan állt elő azzal, hogy a sztárok valójában két szerződést kötnek, úgynevezett "jin és jang szerződést", egy nagyobb és egy kisebb összegről, és a hatóságoknak csak a kisebb összegű szerződést vallják be, hogy kevesebbet adózzanak.
Mivel nem sokkal korábban Cuj nyilvánosságra hozta, hogy Kína egyik legnépszerűbb színésznője, Fan Ping-ping 1,6 millió dolláros (454 millió forintos) szerződést írt alá, sokan úgy vélték, hogy a kettős árazással a sztárra utalt.
A stúdió, amely Fant alkalmazta, visszautasította a gyanúsítást, és jogi lépéseket helyezett kilátásba a "rágalmazás" miatt.
Június elején azonban a kínai hatóságok az interneten megjelent online gyanúsítások alapján "bizonyos tévé- és filmsztároknál adóvizsgálatot kezdtek.