Az elmúlt héten némi lejtmenetbe kapcsolt a nyersolaj világpiaci ára, elsősorban annak köszönhetően, hogy a befektetők elkezdtek arra számítani, Szaúd-Arábia (illetve az OPEC jelentős része) és Oroszország újra beindítja a pumpát, és megemelik a sokáig visszafogott kitermelést.
Mindazonáltal a Goldman Sachs elemzői úgy számolnak, hogy ha a felek a héten valóban bejelentik a kitermelés megemelését, akkor is marad az olaj pozitív támasza a piacon, vagyis újabb áremelkedésre kell számítani – írja a CNBC.
A bank frissített globális olajpiaci elemzése szerint a keresleti és kínálati mérleg további készletcsökkenések, és áremelkedés felé mutat az idei év második felében. Ebből adódóan a Goldman
megerősítette a korábbi várakozását és továbbra is 82,50 dolláros Brent árfolyamra számít a következő hónapokra.
Ezzel együtt azonban az elemzők jelezték, tisztában vannak a rövid távú lefelé ható kockázatokkal, melyek a vártnál gyengébb kereslet vagy a vártnál erősebb kitermelés-növelésből fakadhatnak. Azonban még így is arra számítanak, hogy a fekete arany izmosodni fog.
A befektetőknek izgalmas hetük lesz, mivel az OPEC és szövetségesei a tervek szerint csütörtökön ülnek majd össze, hogy megvitassák a továbbiakat. Az eddigiek alapján két fontos dolgot lehet valószínűsíteni. Az egyik, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország várhatóan kitartó együttműködésre készül az olajpiacon, vagyis nem szakad meg a szövetség a kitermelés esetleges fokozásával. A másik, hogy feltehetően komoly viták lesznek a találkozón, mivel az OPEC-en belül is megoszlanak a vélemények arról, hogy minden tagállamban eljött-e már az ideje a kitermelés megemelésének.
A Goldman elemzői azt jósolják, hogy az OPEC legfontosabb tagjai és Oroszország
napi 1 millió hordóval emelik majd a kibocsátást az idei év végéig, majd még további 500 ezer hordóval 2019 első felében.
Mindazonáltal ezt a lépést valószínűleg ellensúlyozni fogják a kitermelési zavarok Venezuelában és Iránban – teszik hozzá a bank szakértői.
Következésképpen a Goldman arra alapozza a mostani prognózisát, hogy várhatóan maradni fog az olajpiaci hiány. A kereslet ugyanis továbbra is kitartóan erős lehet, miközben a kínálati oldalon található zavarok elegendő teret biztosítanak az OPEC kitermelés-fokozásának. Vagyis egyelőre még nem várható túlkínálat és ezzel az olajár érdemi csökkenése.