A férfiak leginkább cigarettát, a nők pedig a kozmetikai, azon belül is az arcápolási termékeket vásárolják most Észak-Koreában
A beszámolóból kiderül, a cigaretta igen népszerű a férfiak körében. Tavaly év végén mintegy 40 féle, helyi gyárakban készült márkáról szivárogtak át a dél-koreai hírügynökséghez információk. A források szerint a választék idén 6 vagy 7 új márkával bővült.
Az egyes márkák árai igen nagy szórást mutatnak, a legolcsóbb fajták 1000 észak-koreai won (1 amerikai dollár nagyjából 900 won) körüli áron kaphatók, míg a legdrágábbak csomagjáért 5000 wont is ki kell fizetni.
A dohányzás elsősorban a férfiakhoz köthető.
Körükben az a szokás, hogy otthonukba látogató vendégeiket drágább, erre a célra vásárolt cigarettával kínálják meg, míg maguknak illetve munkatársi környezetük megkínálására olcsóbb márkákat vásárolnak.
Ismeretes, hogy a rezsim első embere, Kim Dzsongun is dohányzik, és a közelmúltbeli külföldi útjairól ki is került olyan fotó, amint cigarettával a kezében látható.
Ennek ellenére, az állami tévécsatornán rendszeresen kampányolnak a dohányzás ellen.
A nézőknek szánt üzenetek között találni például azt, hogy „ne törődjetek azokkal, akik nem törődnek saját egészségükkel". Egy másik, dohányzásellenes szlogen pedig így szól: „A férfi, aki nem dohányzik, boldoggá teszi a nőket."
A nők elsősorban kozmetikai termékekre költenek. Különösen kedvelt körükben a szintén ottani gyártású, Mianmak nevű bőrápoló, melyet arcra ajánlanak. A márkanév nagyjából azt jelenti: „gyönyörűvé teszi arcodat". Egy másik kedvelt termék a Miansu.
Észak-koreai források szerint, a nők körében egyre nagyobb az igény ezekre a termékekre, ami arra utal, nagyobb a piaci szabadság a szigorúan központosított országban, mint korábban.
Az is látható, hogy ilyen jellegű termékekre igazán jelentős ráfordítást csak a társadalom vékony rétegének tagjai engedhetnek meg maguknak. Ilyenek a donjuk – az Origo ebben a cikkében írt róluk – és az üzletemberek. De sok, átlagos életszínvonalon élő nő, heti legalább egy alkalommal most már biztosan használ szépészeti készítményeket.
A cigaretták széles választékából – ideértve az árszórást is – és a kozmetikai termékek növekvő forgalmából arra lehet következtetni, hogy
Észak-Koreában lazulnak a korábbi merev gazdasági szabályok.
Ezek a luxusjellegű cikkek ugyanakkor csak a társadalom bizonyos rétegei számára érhetők el, elsősorban a városokban, ami a háttérben növekvő társadalmi egyenlőtlenséget sejtet.
Ugyanakkor Észak-Korea nem inthet búcsút régi, súlyos, akár drámai helyzethez vezethető problémáinak sem.
Nagyon egyértelmű, hogy Észak-Korea humanitárius segítségre szorul – ezt Mark Lowcock jelentette, akinek személyében 2011 óta első ízben járt a napokban az ENSZ humanitárius ügyeket koordináló hivatalának (OCHA) vezetője az elszigetelt ázsiai országban.
Lowcock találkozott a névleges államfő és a Legfelsőbb Népi Gyűlés Elnökségének elnöki tisztségét betöltő Kim Jong Nammal - jelentette az észak-koreai állami média.
Az ENSZ humanitárius ügyek koordinátora videót tett közzé a tapasztalatairól, miután látogatást tett az ország északnyugati térségében.
Egy dolog, amit láttunk, az az, hogy itt egyértelműen humanitárius segítségre van szükség - áll az ENSZ honlapján lévő hivatalos Twitter-oldalán lévő felvételben.
A falusi térségekben élő gyermekek több mint fele - így azokon a településeken is, amelyeket meglátogattunk - nem jut tiszta vízhez, csak fertőzött vízforrásokhoz".
- mondja.
Bár az ENSZ szervezte segélyszállításokra és műveletekre nem vonatkoznak az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elrendelt büntetőintézkedések, ENSZ-illetékesek figyelmeztettek, hogy az észak-koreai kísérleti atomrobbantások és ballisztikusrakéta-kísérletek miatti nemzetközi szankciók miatt lassú a segélyszállítás, és ez nehezíti a humanitárius gondok megoldását.
Az észak-koreai gyermekek mintegy 20 százaléka alultáplált, egyértelmű, hogy növelni kell a segélyezés finanszírozását
- közölte Marc Lowcock.
Az ENSZ saját közlése szerint,
pénzhiány miatt novemberben leállította az észak-koreai óvodások étkeztetésének támogatását, és közölte, hogy a 2018. évi segélyprogramja 90 százalékban alulfinanszírozott.
Az ENSZ által finanszírozott kórházban tett látogatása során Lowcock 140 gümőkóros pácienst talált, de mindössze 40 ellátására volt elegendő gyógyszer.
A világszervezet közleménye szerint több mint 10 millió ember, azaz az észak-koreai népesség mintegy negyven százaléka szorul humanitárius segítségre.