A Brent és a WTI típusú olaj is emelkedést mutatott közép-európai idő szerint kedd délelőtt, ahogy kiderült, Norvégiában több száz olajipari dolgozó készül sztrájkolni a nap folyamán, miután nem sikerült megállapodni a bértárgyalásokon. A lépés várhatóan legalább egy olajmezőt (a Shell kezében lévő Knarrt) érint majd – írja a Reuters.
Mindez pedig csak fokozza az egyébként is meglévő feszültséget az olajpiacon, amely az egyes kitermelő országok zavaraiból fakad. Az egyik legfontosabb tényező, hogy
az Egyesült Államok novemberig nullára akarja csökkenteni a világ ötödik legnagyobb olajkitermelőjének számító Iránból érkező exportot,
ami arra kényszerítené a nagy kibocsátókat, hogy még többet termeljenek.
Ezzel együtt a Szaúd-Arábia vezette OPEC és szövetségesei (beleértve Oroszországot is) a múlt hónapban megállapodtak, hogy növelni fogják a kibocsátásaikat annak érdekében, hogy visszafogják az áremelkedést, illetve ellensúlyozni tudják az egyes országokból, például Líbiából, eredő kitermelési veszteségeket.
Líbiában az országos kitermelés napi 527 ezer hordóra csúszott vissza a februárban elért 1,28 milliós csúcsról – derül ki a hivatalos állami adatokból.
A piac azonban egyre jobban aggódik, hogy mi lesz akkor, ha Szaúd-Arábia és az OPEC nekilendül, hogy megpróbálja ellensúlyozni az iráni kieséseket. Ebben az esetben ugyanis fennáll a kockázata annak is, hogy túl nagy mértékben nyúlnak hozzá a globális tartalékkapacitásokhoz, aminek következtében
nőne a sérülékenység a további váratlan kitermelés-csökkenések esetén.
Az amerikai Nyersanyag-kereskedelmi Bizottság közlése szerint a pénzpiaci menedzserek fokozták az amerikai olaj áremelkedésére kötött fogadásaikat.
Közép-európai idő szerint kedd délelőtt az amerikai WTI olaj ára 0,58 százalékos pluszban, 74,28 dolláron állt, míg a globális benchmarknak számító Brent 1 százalékot meghaladó izmosodással 78,88 dolláron forgott.