Kék zöld alga borítja a 730 négyzetmérföldes (azaz kb. 1890 négyzetkilométeres), egyébként kedvelt üdülőterületnek számító Okeechobee-tó felszínének 90 százalékát.
Az állam kormányzója hét szomszédos megyében rendkívüli állapotot rendelt el,
és egyben utasította az amerikai hadsereg műszaki alakulatait, amelyek a tó vízszintjének szabályozásáért felelősek, hogy engedjenek több vizet a tóba, az algásodás megfékezésének érdekében - írja a Wall Street Journal.
A tó felszínén minden évben megjelenik a kék zöld alga (azaz cianobaktérium) szennyezés, az idén azonban kiugróan magas. Az alga önmagában nem feltétlenül veszélyes az emberi egészségre vagy a környezetre,
de a cianobaktérium mikrocisztin nevű toxint termelhet. Ha ezzel szennyezett vizet iszunk, az májkárosodást, bőr-, szem- és torokirritációt okozhat.
A helyi környezetvédelmi hivatal szakemberei az elmúlt egy hónapban 90 vízminta közül 49-ben találtak mikrocisztin toxint. Közülük 19 mintában érte el a mérgező anyag koncentrációja az egészségre már veszélyes értéket.
A helyiek nem szívesen fürdenek egy ilyen szennyezett tóban és nem engedik házi kedvenceiknek sem, hogy igyanak a vizéből. Nem beszélve az algaszennyeződés gazdasági hatásairól, hiszen a turisták jó része biztosan el fog maradni az előttünk álló nyári időszakban.
Amikor legutóbb, 2017-ben szintén nagyon magas volt a tó alga-szennyezettsége, a látogatók 70 százaléka inkább máshol töltötte a szabadságát.
Akkor a turizmusra épülő helybéli vállalkozásokat csak rövid lejáratú áthidaló hitelekkel sikerült életben tartani. Most még rosszabb lehet a helyzet.
Az Okeechobee-tó egyébként fontos szerepet tölt be a környék környezeti szabályozásának rendszerében, ugyanis a hadsereg műszaki egységei a tó vízszintjének megemelésével, illetve csökkentésével tudják megakadályozni, hogy árvizek alakuljanak ki az esős időszakban, amely tavasz végétől őszig tart Floridában. Ilyenkor leeresztenek valamennyit az Okeechobee vizéből a közeli víztározókba, ennek hatására azonban megnövekszik az algásodás a tó felületén. Az esős időszak végeztével pedig visszaengednek valamennyit a tóba, azaz megemelik a vízszintjét.