Kenya jelenleg a világ hatodik legnagyobb avokádó-exportáló országa. A mostani értesülések szerint, a mezőgazdasági termelést tudatosan alakítanák át úgy, hogy abban az avokádó még nagyobb szerephez jusson.
Ahogy az Origo ebben a cikkében bemutatta, Kenya az európai vágottvirág-piac egyik fő ellátója. Az ország most arra készül, hogy növelje avokádó-exportját, és a növény gazdasági jelentőségét a teához és a kávéhoz tegye hasonlóvá.
Az organikus gazdálkodásban termesztett avokádók szinte teljes egészében mentesek a vegyszeres kezeléstől
– mondja egy helyi agronómus a Nairobitól mintegy 50 kilométerre lévő Thika-ültetvényen. A termelők abban bíznak, ez a körülmény különösen keresetté teheti a kenyai avokádót a földrajzilag viszonylag közeli európai fogyasztók számára.
Valóban, a kistermelői avokádóban ugyanazért lehet exportpotenciál, mint a vágott virágokban: a fővároshoz legfeljebb néhány tíz kilométeres távolságban található farmokról a betakarított gyümölcs rövid idő alatt a fővárosba érhet és onnan légi úton szállítható.
A kenyai termelők azt mondják, elsősorban fairtrade-megállapodások keretén belül szeretnék az árujukat külföldre juttatni.
A megtermelt gyümölcs mennyiségének 90 százalékát eddig is exportálták, a cél most a termelés mennyiségének növelése lenne.
Úgy tűnik ugyanis, hogy a világ nem tud eleget termelni avokádóból. A termény Kelet-Afrika országaiban is népszerű, de úgy fest, nincs az a pénz, amit a fejlett világ országaiban meg ne adnának érte.
Egy láda frissen leszedett, csomagolt, szállításra előkészített avokádó Nairobiban 4,5 dollárt ér. Egy gyümölcs fogyasztói ára viszont egyetlen szezon alatt jócskán megemelkedett, nemcsak a helyi, hanem az európai piacokon is. Idén év elején egyes szupermarketekben akár 5-6 dollárnak megfelelő összeget is kellett fizetni egyetlen avokádóért az áruhiány és a kereslet növekedése miatt.
Kenya 2016-ban mintegy 50 ezer tonnát exportált a gyümölcsből.
2018 elején viszont ideiglenesen le is kellett állítania a szállításokat, mert már a régiós kereslet is akkora volt az avokádó iránt, hogy azt nem győzték kiszolgálni.