Egy általánosiskolás-korú gyermek beiskolázása
minimum húszezer forintba kerül, tankönyvek nélkül
– derült ki a REGIO JÁTÉK friss kutatásából.
Tavaly augusztusban alkalmanként átlagosan 6 450 forintot költöttek a vásárlóink online, 5 390 forintot pedig hagyományos áruházi vásárláskor,
és további 8 százalékos növekedésre számítunk idén az első becsengetést megelőző időszakban
– mondta el Gyaraki Dávid marketingvezető.
Az alapvető iskolai eszközökre a válaszadók egyharmada 10-15 ezer forintot, egynegyede 15-20 ezer forintot, szintén ennyien
akár 20-30 ezer forintot is elköltenek egy gyerek esetében.
A füzetet, tolltartót, írószereket a szülők kétharmada személyesen választja ki, egyharmada pedig az áruházi és online vásárlást kombinálja.
A tanszerek kiválasztásánál a tartósság a legfontosabb szempont, ezt követi az ergonómia, a kedvenc mesehős mintája – idén a Pizsihősök a legmenőbbek –, a sort a divatosság, egyediség és olcsóság zárja.
Idén az általános iskolába járó gyermekek 23 százaléka nem kap új iskolatáskát a felmérés szerint.
A hátizsák vásárlása ugyanis a kiadásokat akár meg is duplázhatja, ezért különösen fontos, hogy minőségi, tartós darabot válasszon a szülő. A kutatásunkból kiderült, hogy az első évfolyamot kezdő tanulóknak érezhetően magasabb árkategóriájú (15 ezer forintnál drágább) iskolatáskát választanak, ez a szülők egyharmadáról mondható el – tette hozzá a cég marketingvezetője.
Alsó és felső tagozatban is egyébként az 5-10 ezer forintos (28, illetve 33 százalék) táska vásárlása a legjellemzőbb, ezt követi a 10-15 ezer forintos kategória (25-25 százalék), 15 ezer forint feletti táskát csak minden ötödik gyermek kap.
Az iskolakezdés költségeibe a megkérdezett családok mindössze egyötödénél segít a munkaadó pénzbeli támogatás formájában,
éppen ezért tízből kilenc szülő tudatosan készül a nyári hónapokban anyagilag arra, hogy minden felszerelést hiánytalanul be tudjon szerezni szeptember elsejéig.
A kezdeti kiadások terheit azonban csökkentheti, hogy a felmenő rendszer alapján az általános iskolások ingyen kapják a tankönyveket.
A felmérésünk szerint ez tízből hat esetben valósul meg maradéktalanul, ahol nincs díjmentes könyvosztás, ott jellemzően további 7-15 ezer forinttal (21 százalék) számolnak a szülők – mondta el a marketingvezető.
A becsengetés közeledtével azt is vizsgálta a kutatás, hogyan készülnek fel a magyar családok a dolgos mindennapokra.
Kiderült, hogy a szülők leginkább a pihenésben, a játékkal töltött időben hisznek. Az olvasás is népszerű elfoglaltság, bár igazán a második osztályt kezdőkre jellemző (80 százalék), majd fokozatosan csökken a nyári olvasmányok iránti vágy – zárta az elemzést Gyaraki Dávid.