Az elemzők többsége arra számít, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdaságának jegybankja ezen a héten 25 bázisponttal megemeli az alapkamatot, és jövőre további szigorítások is várhatók. Bár normális esetben a kamatemelésnek erősítenie kéne egy ország fizetőeszközét, a piaci szereplők mégis azt várják, hogy a rúpia tovább fog gyengülni – mondta a CNBC-nek Prakash Sakpal, az ING bank kutatási alelnöke.
A 25 bázispontos emelés nem fog érdemben segíteni a rúpián, ehhez a jegybanknak sokkal erősebben kellene beavatkoznia.
Ez azonban jelenleg valószínűtlennek tűnik – tette hozzá az elemző. Sakpal előrejelzése szerint az indiai jegybank az amerikai Feddel párhuzamosan három kamatemelést fog behúzni ebben az évben, de ezzel lényegében egyáltalán nem tud majd lendületet adni a rúpiának az amerikai dollár ellenében. Egy másik megkérdezett szakértő úgy nyilatkozott, a sorozatos kamatemelés (mint Indonéziában) segíthetne a rúpián, de egyetlen szigorítás még nem fogja elérni a kívánt hatást.
Egyre égetőbb szükség lenne azonban némi lendületre, mivel
a rúpia az elmúlt két hónapban rekord mélypontokra süllyedt a dollárral szemben
– a folyamat következtében az indiai fizetőeszköz a 73-as szintet is átlépte. Mindez pedig több mint 14 százalékos gyengülést jelent az év eleje óta, amivel a rúpia a régió legrosszabbul teljesítő fizetőeszköze lett, beállva az indonéz és a fülöp-szigeteki devizák mellé.
Az indiai fizetőeszköz gyengülése mögött jelentős részben az olajár emelkedése van – India a világ egyik legfontosabb olajimportőre –, kiegészülve az egyre növekvő folyó fizetési mérleg hiánnyal. Az elemzők ehhez hozzáteszik, hogy az általános hangulat sem segített a rúpián, ahogy a befektetők elkezdtek aggódni a feltörekvő piacok miatt, főleg a Törökországban és Argentínában tapasztalt problémák következtében, és egyre többen eladói pozíciókat vettek föl a devizapiacon.
A jegybank döntéseit azonban elsősorban az infláció mozgatja,
amely augusztusban lecsúszott a központi bank céljának számító 4 százalék alá. Az infláció pedig nem független a rúpia gyengülésétől, mivel ha a fizetőeszköz gyengül, a külföldi importtermékek drágulnak, ami végső soron megemeli a fogyasztói árakat.
Ha azonban a kamatok emelkednek, és ezzel sikerülne erősíteni a rúpiát, akkor az olcsóbbá válna az importált olaj is, ami igen komoly segítséget nyújtana az indiai gazdaságnak. A mostani állapotok szerint
ha az olaj világpiaci ára 10 százalékkal emelkedik, az 20-30 bázisponttal dobja meg az indiai inflációt.
Amennyiben a rúpia nagyjából 5 százalékkal gyengül, akkor az szintén 20 bázisponttal emelheti meg a fogyasztói árindexet.
Mindazonáltal a legutóbbi visszafogott inflációs adatok egyelőre lehetővé teszik az indiai jegybank számára, hogy kivárjon, és óvatos lépésekkel próbálja erősíteni a rúpiát.
Vagyis jelenleg nem úgy tűnik, hogy a központi bank pánikba esne, és hirtelen bekeményítene
– legalábbis amíg az infláció kordában tarthatónak tűnik számára.
Mindeközben a prognózisok szerint az indiai GDP növekedése idén meg fogja haladni a 7 százalékos ütemet, azonban a kamatemelések hatására a gazdasági bővülés is lassulásnak indulhat.