Szaúd-Arábia kemény válaszcsapással fenyeget arra az esetre, ha büntetőintézkedéseket hoznak ellene Dzsamál Hasogdzsi ellenzéki újságíró eltűnése miatt - jelentette a közel-keleti ország hivatalos hírügynöksége.
A királyság még komolyabb intézkedésekkel válaszol, ha szankciókkal sújtják. Teljes mértékben visszautasítja a fenyegetéseket és próbálkozásokat, hogy megingassák, gazdasági szankciókkal sújtsák, politikai nyomás alá helyezzék, vagy megismételjék róla a hamis állításokat
- mondta egy névtelenséget kérő kormányzati forrás az SPA hírügynökségnek.
A szaúdi Al-Arabiya televízió vezérigazgatója közben gazdasági összeomlást és 100, 200, de akár 400 dollárig száguldó olajárakat vetített előre véleménycikkében arra az esetre, ha az USA szankciókat vetne ki az országra
- írja a CNBC.
Donald Trump amerikai elnök egy televíziós interjúban szombaton kijelentette, hogy az Egyesült Államok szigorúan megtorolná, ha kiderülne, hogy a szaúdi vezetés áll Dzsamál Hasogdzsi eltűnése mögött.
Washington és Rijád egyébként évtizedek óta elkötelezett szövetségesek, és a két ország Donald Trump hivatalba lépése óta még szorosabbra fűzte kapcsolatait.
Az újonnan megválasztott amerikai elnök első külföldi útja Szaúd-Arábiába vezetett, ahol 110 milliárd dolláros fegyvereladási üzletet jelentettek be. Az Egyesült Államoknak szüksége van Szaúd-Arábia támogatására a Közel-Keleten az iráni befolyás ellensúlyozására, a terrorizmus elleni küzdelemben, továbbá a készülőben lévő izraeli-palesztin béketerv támogatására is.
Vasárnap brit-francia-német külügyminiszteri felhívást tettek közzé azzal a céllal, hogy „szavahihető módon" vizsgálják ki az ügyet.
Meg kell találni és el kell számoltatni a felelősöket
- hangzik a Londonban kiadott közös közlemény.
Támogatjuk a közös szaúdi-török erőfeszítéseket ebben az értelemben, és elvárjuk a szaúd-arábiai kormányzattól a teljes és részletes választ
- írta Jeremy Hunt brit, Jean-Yves Le Drian francia és Heiko Maas német külügyminiszter.
Az ellenzéki hírlapírónak azt követően veszett nyoma, hogy október 2-án bement hazája isztambuli konzulátusára, hogy közelgő esküvőjéhez beszerezze a szükséges hivatalos dokumentumokat. A The Washington Post című amerikai napilap - amelynek a szaúdi újságíró is munkatársa volt – még csütörtökön internetes oldalán azt közölte, hogy a tudomására jutott hang- és videofelvételek szerint Hasogdzsit meggyilkolták a képviselet épületében. Rijád ezt tagadja, és azt állítja, hogy az újságíró szabadon távozott a konzulátusról.
A szaúdi uralkodócsalád egyik befolyásos tagja, Háled el-Fejszál herceg, Mekka kormányzója Törökországba utazott, és találkozott Recep Tayyip Erdogan török államfővel az eltűnés ügyében - közölte két bennfentes forrás is.
A szaúdi tőzsdeindex az amerikai szankciók kilátásba helyezésének hatására hét százalékot esett, ami a legnagyobb csökkenés 2014, az olajárak összeomlása óta.
Közben egyre nagyobb hullámokat vet a szaúdi konzulátuson eltűnt újságíró ügye olyan szempontból is, hogy egyre többen mondják le tervezett szaúd-arábiai útjukat, illetve szakítják meg ottani üzleti kapcsolataikat.
Lemondta részvételét a CNN amerikai hírtelevízió és a Financial Times című brit napilap is az október végén Rijádban tartandó Saudi Future Investment Initiative befektetési konferencián Hasogdzsi eltűnése miatt.
Nem sokkal később a Bloomberg hírügynökség is jelezte, hogy nem vesz részt médiapartnerként a rendezvényen.
Az ügy miatt már a The New York Times, a The Economist, az Uber, a Viacom és a Huffington Post is lemondta részvételét a – davosi Világgazdasági Fórum nyomán „sivatagi Davosnak" is nevezett – rendezvényen, amelynek célja az üzleti és az innovációs szféra vezetőinek összekapcsolása. A több médiavállalat visszalépéséről megjelent hírekre reagálva Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter egy tv-interjúban azt mondta:
ezen a ponton még azt tervezi, hogy részt vesz és megtartja előadását a rijádi konferencián október 23. és 25. között, de megvizsgálja a dolgot, ha új információk jelennek meg az ügyben.
Hozzátette: ő maga közvetlenül nem beszélt szaúdi tisztségviselőkkel, de mások az amerikai kormányból kapcsolatban vannak Rijáddal.
Richard Branson brit milliárdos bejelentette, hogy felfüggeszti Szaúd-Arábiához kötődő üzleti kapcsolatait, és egyelőre – az ügyben folyó nyomozás lezárultáig – felfüggeszti tevékenységét két szaúdi idegenforgalmi projektben.
A Virgin-birodalom élén álló üzletember továbbá ideiglenesen „jegeli" azokat a tárgyalásokat is, amelyeket a Virgin Galactic és a Virgin Orbit űrkutatási vállalatokba való esetleges szaúdi beruházásról kezdtek.
Ha igaznak bizonyulnak a hírek Hasogdzsi törökországi eltűnésével kapcsolatban, akkor az nyilvánvalóan megváltoztatja azt, hogy mi, a nyugati világban mennyire köthetünk üzleteket a szaúdi kormánnyal
– közölte Branson.