A magyar munkavállalók nem flexibilisek, pedig az életünknek most már az egyik nagy mozgatórugója az, hogy az emberek képesek legyenek változtatni. A magyar embernek azt mondani, hogy ma itt dolgozol, holnap meg ezen a területen, az sok esetben nem egyszerű - mondta Tóth Csaba, a LEGO Manufacturing Kft. HR vezetője a Pénzcentrum.hu-nak adott interjújában.
A cégnél 270 ember dolgozik szellemi állományban, 500 képzett kékgalléros. Összesen 1812-en vannak, akik direkt állományban dolgoznak, és 640-en kölcsönzöttek, akik ugyanazt a bért és juttatásokat kapják, mint az állományban lévők. Azonban további munkaerőre lenne szükségük. Az a réteg viszont, amelyik nem regisztrált náluk, azt nem is látják.
Tudják, hogy léteznek, de nem tudják őket megszólítani, ahogy a közmunkásokat sem, pedig próbálta őket elérni a cég.
Most azonban a Pénzügyminisztériummal és a McKinsey tanácsadó céggel közösen elindítottak egy pilot programot Szabolcsban, amelynek keretében a közmunkán keresztül egy eddig számukra elérhetetlen csoportot tudnak megszólítani.
Minden egyes településen megszűrik az embereket, és a szegementáció végén a munkaügyi kormányzat tudni fogja, hogy melyik az a körülhatárolható csoport, amely akar és képes is dolgozni. 25 ezer ember van Szabolcsban közmunkában, és ennek 10-15 százalékát tartja alkalmasnak a szakember arra, hogy a LEGO gyárban dolgozzanak. A pontos kiválasztásban képességfelmérő tesztek és az emberekkel tartott beszélgetések segítenek. A céljuk, hogy így pótolják a szezonalitás miatti alkalmi munkaerőhiányt, de ennek az intézményi és a szabályozási hátterén még gondolkodnak.
Ha valaki tényleg tud és akar is dolgozni, annak lehetőséget adnak állományba kerülni.
A teljes interjú a Pénzcentrum.hu oldalán olvasható el.