"Valamennyi halászati vállalattól azt várjuk, hogy az exporttilalom ideje alatt tartsák hűtőházaikban az árut" - jelentette ki Sierra Leone halászati és tengerészeti minisztere, Emma Kowa Jalloh azt követően, hogy a kormány döntést hozott a halászat ideiglenes tilalmáról az ország felségvizein. Ez azt is jelenti - írja egy kameruni hírportál -, hogy az ipari halászatot teljesen felfüggeszti az ország erre az időtartamra, és a helyi, hagyományos módon halászók is csak annyi halat foghatnak ki, amennyit aztán értékesítenek a helyi piacokon.
A kormánydöntés oka az, hogy az utóbbi években annyira megnőtt az ipari, és ettől elválaszthatatlanul, az illegális halászati tevékenység a térségben, hogy az már komolyan veszélyezteti a fenntarthatóságot. Ha ez a tendencia folytatódik, az azzal fenyeget, hogy teljesen kimerül a tenger- és a folyóvizek halállománya is. Ez pedig újabb problémát jelentene az amúgy is szegény ország számára, hiszen sok család megélhetése függ a tradicionális halászat sikerességétől.
Egyes jelentések szerint a nyugat-afrikai államok - Mauritania, Szenegál, Gambia, Bissau-Guinea és Sierra Leone - 2010 és 2016 között
mintegy 2,3 milliárd dollárt (hozzávetőlegesen 650 milliárd forint) vesztettek az illegális halászati tevékenységek miatt.
Ez óriási összeg a többségükben rendkívül szegény országok számára, amely egyaránt hiányzik az állami és a kisebb közösségek, illetve a családok bevételeiből.
"Sok tengerparti közösség puszta léte, életmódja függ a halászattól Sierra Leonéban" - mondja Steve Trent, az Environmental Justice Foundation nevű fenntarthatósági szervezet igazgatója. Hozzátette azt is: megértik a most bejelentett halászati tilalmat, de szerintük a hosszú távú megoldás a fenntartható halászat elveinek és metódusainak bevezetése, és ezeknek a jogszabályi környezetbe való átültetése lenne.
Az ország nemzeti halászati konzorciumának elnöke a tilalom kapcsán azt nyilatkozta, kínai és koreai, ipari halászatra felkészített hajóknak köszönhető az, hogy veszélyesen megcsappant a halállomány az ország vizeiben. Egyúttal bejelentette: üdvözlik a kormány döntését az ideiglenes tilalomról, még úgy is, ha a halexportot közben szüneteltetniük kell. Így ugyanis lehetőségük van a raktárkészletek feltöltésére, rendezésére.
Egy 2017-es jelentés szerint a külföldi ipari halászati tevékenység mintegy 30 százaléka illegális az ország vizein.
Az elemzők utólagosan próbálják modellezni azt, mekkora kár keletkezik így a halállományban. Egy 2015-ös becslés szerint akkor mintegy 42 ezer tonnányi tengeri fogás volt köthető az illegális halászathoz.
Az AFP hírügynökség megkereste az országban jelen lévő legnagyobb kínai halászati vállalatot, ahonnan viszont nem kívánták kommentálni a kormányzati döntést.