A vállalat ötlete a New York-i Egyetem üzleti iskolájában született meg, ahol a hallgatókat arra kérték, dolgozzanak ki lehetséges megoldásokat a szerves hulladékok felhasználására.
A hulladéklerakóban lévő szemét közel negyede ugyanis az élelmiszeripartól származik.
Parker Reposa és Drew Enyedi olyan megoldást kerestek, amivel az élelmiszerhulladékot lehet csökkenteni.
New York városa évente 226 ezer kilogramm szerves hulladékot termel, ami ráadásul nagymennyiségű metánt juttat a légkörbe, ami növeli az üvegházhatást.
A cég New York-i kávézók hulladékából készít hámlasztó szappanokat, arcmaszkot és testradírt.
A kávé egy remek választás az újrahasznosításhoz, hiszen a kávézók alapból szeparáltan kezelik a többi hulladéktól, ráadásul számos cég külön fizetett azért, hogy a hulladékot elszállítsák"
– nyilatkozta Reposa, majd elmondta, hogy az Ancolie kávéház környezettudatos alapítója rengeteget költött arra, hogy kéthetente elszállítsák és komposztálják a szemetet, így érthető, hogy miért ő volt az egyik első partnerük.
A kávézaccot rengeteg helyen fel lehet használni a kozmetikumoktól kezdve az építőanyagokon át egészen a műtrágyáig.
A Grounded Upcycling több kávézóval kötött megállapodást a hulladék elszállítására,
amit aztán kiszárítanak, majd a maradék nedvességet is kivonják belőle, hogy elkerüljék a penészedést, végül pedig pálmaolaj mentes szappanbázist használnak a készítéshez.
A vásárlóink szeretik hallani, honnan ered a szappanunk, és megnyugtatja őket a tudat, hogy újrahasznosított termék, amivel saját ökológiai lábnyomukat is csökkenthetik"
– tette hozzá Reposa.
A szappanokat eredetileg 9 dollárért (2.600 forint) árulták, de később csökkentették az árat 7 dollárra (2 ezer forint).