Noha Szaúd-Arábia az OPEC tulajdonképpeni vezetőjeként valóban az olajpiac egyik legfontosabb szereplője, egyes elemzők úgy látják, manapság az USA, és különösen az amerikai palaolaj, a legfontosabb mozgatórugója a piacnak – írja a MarketWatch.
Van azonban egy fontos, strukturális különbség, amely Szaúd-Arábia és az USA között fennáll. A közel-keleti királyság ugyanis jelentős tartalékkapacitással rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy lényegében csak az akaratán múlik, hogy lecsökkenti vagy felpörgeti-e a kitermelését. Ezzel szemben az USA kibocsátása sokkal érzékenyebb az árfolyammozgásokra.
Ha az olajár elég magas, akkor képes növelni a termelést, azonban alacsony olajár mellett a költségek már erősebbek az akaratnál.
Ráadásul Szaúd-Arábiában ott van állami kézben az Aramco olajóriás, amely a becslések szerint a világ legértékesebb vállalata.
Az USA esetében a kulcs itt az, hogy van egy árfolyamhatár, amelytől kezdve a palakitermelés már nem számít ráfizetésesnek, vagyis érdemes felpörgetni a kibocsátást. Ez a szint pedig folyamatosan csökkent az elmúlt években. Míg 2014-ben hordónkénti 70 dolláros WTI-árfolyamnál húzódott a határ, addig mára ez lement a 40 dolláros tartomány közepéig.
Mindeközben az amerikai benchmark olajnak számító WTI az idei első negyedév végére hordónkénti 45 dollárról 60 dolláros árfolyamig drágult. Ennek részben az OPEC és szövetségesei (többek közt Oroszország) kitermelés-csökkentése az oka, de volt egy másik fontos tényező is:
a piaci félelem attól, hogy visszaesik az amerikai palaolaj-kibocsátás
– mondta John LaForge, a Wells Fargo stratégája.
Bár az amerikai kitermelés még mindig rekordszinten van, az Energy Information Administration (EIA) előrejelzése szerint a korábban vártnál lassabb lesz a jövőbeni kitermelésnövekedés. A szervezet a múlt hónapban jelezte, a 2019-es amerikai olajkibocsátás napi 12,3 millió hordó lehet, ami elmarad a korábban becsült 12,4 milliótól.
Mindazonáltal LaForge nem számít arra, hogy az olajár a közeljövőben megközelítené a hordónkénti 100 dollár körüli tartományt. Ennek egyszerű oka, hogy
ha az árfolyam elér egy elég magas szintet, akkor a palakitermelők elkezdenek felpörögni, és feltolják az olajkínálatot.
Míg egyesek azzal számolnak, hogy a WTI az év végére 65 dollár körül mozog majd, LaForge véleménye szerint előbb számítani kell egy visszahúzásra az 50 dolláros tartomány közepéig, ahogy a kereskedők elkezdik beárazni az amerikai kitermelés növekedését, és ezzel a kínálat bővülését.