Bár az elektronikus fizetés térnyerése töretlen, ami miatt a hagyományos készpénzátutalási fizetés folyamatosan piacot veszít, mégis az a helyzet, hogy a sárga csekkes, hivatalos nevén postai átutalási megbízásos fizetésekre nem vonatkozott a januárban életbe lépett változás. Eszerint a lakossági átutalások 20 ezer forintig mentesülnek a tranzakciós illeték megfizetése alól. A jövő évi adótörvények keretében viszont úgy módosítanák a jogszabályt, hogy
a sárga csekkes átutalások után azok rendszeren belüli indítója, a Posta Elszámoló Központ is mentesül 20 ezer forintos értékhatárig a 3 ezrelékes tranzakciós illeték megfizetése alól.
Az illeték ott is a 20 ezer forint feletti részre vonatkozik majd, és az egy tranzakcióra jutó maximális illetékösszeg 6 ezer forint lehet.
Az illeték alapjának és mértékének változása a kormány által megkezdett tehercsökkentés következő lépése, amely biztosítja az érintett fizetési műveletekre vonatkozó illetékterhek fokozatos kiegyenlítését – közölte a lappal a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter, Bártfai-Mager Andrea sajtóosztálya.
A módosítás eredményeként a postai készpénzbefizetésekből eredő átutalásoknál a tranzakciós illeték terén a pénzforgalmi szolgáltatókkal azonos szabályozást vezetnek be.
A sárga csekkek esetében a tranzakciós illeték lakossági átutalásokhoz hasonló csökkentése azonban kérdéseket vet fel. Igaz, hogy a csekkek befizetői döntően lakossági ügyfelek, ám a csekkek kibocsátói közmű- és egyéb szolgáltatók, ők azok, akik fizetnek a Magyar Postának a szolgáltatásért.
Ezért tűnhet úgy, hogy a sárga csekkes fizetés a lakosságnak ingyenes, noha ez valójában nincs, vagy nem feltétlenül van így
– ezt a Magyar Posta a Világgazdaságnak megküldött válasza is hangsúlyozza.
A szolgáltatók a sárga csekk költségét jogszerűen átháríthatják a fogyasztókra a felszámított szolgáltatás díjában.