Két rendkívül sikeres év áll a BorsodChem Zrt. (BC) mögött, miután beértek anyavállalatának, a Wanhua nevű kínai vegyipari óriásnak az energiahatékonyságot javító, tevékenységoptimalizáló intézkedései, és jól alakult a piac is.
Arathattunk, így saját forrásból indíthattunk beruházásokat
– nyilatkozta a Világgazdaságnak Hegedűs István, a társaság pénzügyi igazgatója. Bár a termékek ára valamelyest esett, az új, például a németországi és a hatalmas szaúdi kapacitások megjelenésével, a BC tőkeszerkezete addigra fenntarthatóvá vált.
A BorsodChem két fő termékét, az MDI és a TDI nevű műanyagipari alapanyagot a nyugat-, a közép- és a kelet-európai vevők vásárolják.
Mivel ezek magas hozzáadott értékűek, gazdaságosan szállítják őket például Észak- és Dél-Amerikába is. Hozza a megbízásokat a vállalat tavaly nyitott moszkvai képviselete is a gyorsan növekvő és egyelőre rivális gyártótól mentes orosz piacról.
A BC folyamatban lévő beruházásai közül a legnagyobb a 145 millió eurós, azaz mintegy 48 milliárd forintos, három üzem létesítésével együtt járó anilinprojekt.
A gyárak részegységei svájci, kanadai és amerikai vállalatok licencei alapján készülnek. Az építkezés 2017-ben indult, az átadás 2021-re várható. Akkortól a BorsodChem már nem kényszerül arra, hogy Kínából importálja az MDI-hez szükséges anilint, amelyet egyébként saját csehországi leányvállalatától is vásárol.
A társaság másik nagy beruházása a 60 millió eurós (20 milliárd forintos) és a tervek szerint 2020-ra elkészülő HPM-üzem.
Az európai piacra szánt HPM egy hőre lágyuló poliuretán műanyag – az MDI továbbfeldolgozott változata –, amelyből a hétköznapi életben is használt termékek sorát állítják elő. Ilyet eddig a BC nem gyártott. A HPM lesz az első olyan termék Magyarországon, amely a Wanhua licence alapján készül – emelte ki a gazdasági napilapnak Varga Béla, a cég HR- és kommunikációs igazgatója.