Nagy Ádám hozzátette, az építőiparban 340 ezer ember dolgozik, a munkavállalókat az ágazatban tevékenykedő több mint 100 ezer vállalkozás foglalkoztatja, közülük 23 tekinthető nagyvállalatnak, a többi kis- és közepes vállalkozás (kkv). Az adatok a helyettes államtitkár szerint azt mutatják, hogy az ágazatban a vállalkozások átlagosan 3 embernél kevesebbet foglalkoztatnak.
A kormány jelentős költségvetési forrásokat biztosít a kkv-k modernizálására, hatékonyságának növelésére, technológiai megújításra.
Erre a célra 2018-ban 16 milliárd forintot, az idén 6+3 milliárd forintot fordítottak, jövőre pedig újabb 6 milliárd forintot fognak.
A költségvetési forrásokkal - az idei plusz 3 milliárd forintos keretet kivéve, amelyből a tervezőirodák szoftver-fejlesztéséhez is hozzájárultak - kivitelező cégek eszközbeszerzését, technológiai fejlesztését, képzésekben való részvételét és beruházás-menedzsment fejlesztését támogatták.
Tavaly 322 pályázat érkezett be, amelyek közül 169-et bíráltak el pozitívan. Az idén a 6 milliárd forintos támogatási keretre 177 pályázat érkezett, közülük 66-ot támogattak, átlagosan 70 millió forinttal. A 3 milliárd forintos második pályázati keretből a kkv-k mellett már a mikrovállalkozások is részesülhettek. A lehetőséggel többen éltek is, hiszen a beküldött 232 pályázatból 61 kkv és 31 mikrovállalkozás kapott támogatást.
Az elmúlt két évben közel 400 építőipari projekt részesült költségvetési támogatásban.
A helyettes államtitkár beszédében kiemelte, hogy az idén bejelentett építésgazdasági stratégia az ágazat hatékonyságának növelése érdekében a kkv-k támogatása mellett nagy hangsúlyt helyez az építőipari cégek által használható szoftverek elterjesztésére is. Erre szolgál például a modern építésgazdasági platform kialakítása, amely a tervek szerint vagy még az idén, vagy jövő év elején kezdi meg a működését.
Nagy Ádám szólt az építőiparra 2020-ban váró kihívásokról is. Ezek között említette, hogy
képzésekkel biztosítani kell a megfelelő munkaerőt, valamint a szabályszerűen működő cégek versenyképessége érdekében vissza kell szorítani a feketegazdaságot.
A rendszerváltás óta eltelt időszakban nem volt két olyan egymást követő év, hogy az építőipar termelési értéke 10 százalékkal tudott volna emelkedni.
Az elmúlt két évben viszont a bővülés üteme meghaladta a 20 százalékot, és ez a harmadik év is ilyen lesz
- mondta a helyettes államtitkár.
Koji László, az ÉVOSZ elnöke szerint 2019-ben jó évet zárt az építőipar. Az ágazat termelési értéke az idén eléri a 4000 milliárd forintot, teljesítménye pedig 25-28 százalékkal bővülhet 2018-hoz képest. Koji László szerint a jövő év teljesítményére hatással lesz, hogy az ágazat megrendelés-állománya 10 százalékkal csökkent, ezen belül a mélyépítés területén 22 százalékos a visszaesés. Úgy vélte, 2020 az állami szerepvállalás éve lesz a gazdaság élénkítésében, a lakossági bizalom erősítésében és a megrendelések területén is.