A kínai központi bank (PBOC) szerdai bejelentése alapján a kamatszintek változatlanul hagyása mellett összesen 58 milliárd dollárnak megfelelő rövid és közepes lejáratú hitellel kívánja élénkíteni a gazdasági aktivitást – írja a CNBC. A program két konstrukcióból áll össze, melyek egyenként 300 és 100 milliárd jüanos likviditást biztosítanak.
A mostani döntésnek azonban van egy közvetlen oka is. Közeledik ugyanis a kínai holdújév, ami megnöveli például a készpénzkeresletet.
A PBOC tehát jelezte, biztosítani kívánják a bankrendszer likviditását, mielőtt az egy hétig tartó ünnepi időszak pénteken elkezdődik.
A vállalatok és a háztartások likvid készpénzkereslete pedig indokolja is a tőkepumpát. Egyes elemzők ugyanis úgy számolnak, hogy a teljes likviditási szakadék mértéke elérheti akár a 2800 milliárd jüant is. Ez azt jelenti, hogy a következő időszakban a kínai bankrendszernek igencsak szüksége lesz a friss forrásokra.
Mindez azonban várhatóan nem fog komolyabb zavarokat vagy mozgásokat kiváltani a piacon. Egyszerűen azért, mert itt most a friss likviditás a megugró keresletet fedezi. Ennek azért van jelentősége, mert korábban sokan felvetették, hogy
Kína növekvő eladósodottsággal próbálja élénkíteni a lassuló gazdasági növekedését, ami komoly kockázatokat jelenthet.
Ez főleg a helyi önkormányzatok esetében jelent problémát, illetve azon nem állami vállalatok számára, amelyek nem tudják megfelelően finanszírozni a működéseiket állami banki forrásokból.
Ezzel együtt a kínai gazdaságnak szüksége van a növekedés fokozására, mivel a várakozások szerint 2020-ban 30 éve nem látott mélypontra zsugorodhat a GDP növekedése – elsősorban a hazai és a globális kereslet gyengélkedése miatt. Következésképpen reálisan várható a kormány és a jegybank a jövőben újabb élénkítő lépéseket jelent majd be.